Větší zájem o obory než v minulých letech eviduje Střední odborná škola a Střední odborné učiliště v Sušici. „Příjemně mě potěšilo, že se hlavně zvýšil zájem o obory s výučním listem. Celkově mohu říci, že počet přihlášených v prvním kole do naší školy se proti stavu před třemi lety zvýšil téměř dvakrát,“ řekl ředitel SOŠ a SOU Sušice Jaromír Kolář.

Jako každý rok je vyšší zájem o obory vzdělání s výučním listem, jako jsou kadeřnice, opravář zemědělských strojů, mechanik opravář motorových vozidel, rovněž je i vyšší zájem o stavební učební obory - instalatér, elektrikář, truhlář, jen u oboru zedník je zájem malý.

Zájem o učební obory roste. Mladé lidi lákají především stavebnictví, elektrikařina či instalatérství. Ilustrační foto.
Jako malý zázrak. Učební obory zažívají renesanci, studenty láká stavebnictví

„Letos otevíráme po delší době téměř všechny obory kromě již zmíněného zedníka, ale bude otevřen obor zednické práce. Je předpoklad, že i počet žáků, kteří odevzdají zápisové lístky do zvolených oborů, bude dost velký, a tím předpokládáme i nárůst celkového počtu žáků školy nad 600,“ sdělil ředitel s tím, že až budou odevzdány zápisové lístky po prvním kole, tak uvidí, pro které obory ještě vyhlásí kolo další. „Myslím, že toho bude méně než v letech minulých,“ dodal Kolář.

Slova sušického ředitele ohledně upadajícího zájmu o obor zedník potvrdila i ředitelka Střední odborné školy a Středního odborného učiliště v Horšovském Týně Miluše Fousová. „Máme nyní ve třech třídách 12 žáků, kteří se učí na zedníka. A ani nyní se příliš zájemců nehlásí,“ uvedla Fousová.

Táhne automechanik i cukrář

Dle jejích slov je ale v jiných oborech rovněž zvýšený počet zájemců než dříve. Především jde o obor mechanik opravář motorových vozidel, opravář zemědělských strojů či cukrář, kde je nárůst zájemců nejvíce znatelný.

Výrazně vyšší zájem o učební obory i další studium pociťují také v rokycanské Střední škole Jeřabinová. „Hlásí se 60 budoucích kuchařů, 57 automechaniků a masivní nápor zaznamenáváme rovněž mezi opraváři zemědělských strojů,“ potvrzuje ředitelka Irena Vostrá.

Méně než měsíc zbývá většině deváťáků k podání přihlášky na střední školu. Ilustrační snímek
Deváťáky čeká boj o místo na střední. Řešení vidí i v zápisu do zahraničí

Oborů tam otevírají třináct a například o kdysi nepopulární odvětví lesní mechanizátor má zájem devět nováčků. Získáním výučního listu však pobyt v lavicích nemusí skončit ani uchazečům o maturitní vysvědčení. Denní studium na dva roky se týká oborů provozní technika, podnikání a mechanik-seřizovač. Dálkově mohou dál vědomosti rozšiřovat studenti ve tříletém oboru podnikání.

Téměř stejný zájem zaznamenávají na Střední škole zemědělské a potravinářské v Klatovech. „Zájem o učební obory je stejný jako minulý rok. Tradičně se nejvíce žáků hlásí na učební obor kuchař-číšník, cukrář, zemědělec-farmář, menší zájem je o pekaře, zahradníka a řezníka-uzenáře. I když se dá říci, že se zájem o řezníka-uzenáře zvedá, z čehož mám velkou radost,“ sdělil ředitel školy Vladislav Smolík.