„V záplavě hromů a blesků jsme najednou uslyšeli strašnou ´řachu´, navíc měla i jiný zvuk než ostatní hromy. Zahradu ozářilo modré světlo a koukám, v trávníku díra,“ líčí pondělní zážitek Jana Mercalová.

Když se šli podívat ven, nevěřili svým očím: blesk si to namířil do skruže starého trativodu ukrytého pod trávníkem. „Ten kovový poklop na skruži byl rozbitý na kusy a zaražený v zemi. Blesk musel mít opravdu sílu. Zřejmě ho ten kov, přestože byl pod zemí, přitáhl,“ přemýšlí Jana Mercalová.

Každopádně mohou mluvit o obrovském štěstí. Jen dva tři metry od místa, kde kulový blesk zajel do země, stálo jejich auto. „Zřejmě by v něm byla díra, kdyby se do něj ´kulák´ trefil,“ uvažuje její manžel.

Tento kulový blesk na jejich zahradě však nebyl první, který kdy zažili. Před pár lety jim zřejmě také kulový blesk setnul borovici. „Je o polovinu kratší,“ ukazuje Mercal.

Následek řádění kulového blesku však už na jejich zahradě nenajdete. Hned ráno přivezli hromadu štěrku a díru zasypali. „Hlavně kvůli vnučce, aby nám tam nespadla,“ vysvětlila Jana Mercalová.

Čtěte také: Kulový blesk? Stále velká neznámá

Kulový blesk poničil stanici, zabil psa pod boudou