Jak nezpomalit výrobu, i když na úřadech práce nezbývá dost lidí ochotných pracovat? Firmy v průmyslových zónách to řeší dovozem dělníků z Bulharska, Rumunska, Ukrajiny či Bangladéše. Pracanti se ale po práci stahují do ubytoven ve městě a pokud předtím udělají zastávku v hospodě, den občas zakončí výtržnostmi. Problém se dotýká především Kadaně, která žádá, aby si zaměstnavatelé své lidi umravnili.

Města neznají počty dělníků z ciziny, kteří se v nich pohybují. Jen sledují místa, kam častěji vyjíždí městská policie. Ta kadaňská má každý týden práci v ubytovně ve Věžní ulici a v kpt. Jaroše, která je přímo vedle historického centra. „V obou jde hlavně o rušení nočního klidu, místním ale také vadí, že netřídí odpad,“ zmínil velitel kadaňských strážníků Jindřich Drozd.

Ilustrační foto
Staráte se o své zaměstnance či přírodu? Nejlepšího kraj ocení

V Klášterci nad Ohří zatím jednání cizinců nevnímají jako zatěžující. „Víme o ubytovnách i bytech v panelácích, kde jsou. Že bychom s nimi měli zásadní problém, to ne. Loni občas něco bylo s Poláky, to už ale vyšumělo,“ dodal velitel klášterecké městské policie Petr Hörbe.

Obě města by nerada, aby jim problém začal přerůstat přes hlavu, proto jejich starostové vyvolali jednání se zaměstnavateli v průmyslových zónách Královský Vrch a Verne i mimo ně. Jednalo se o přibližně třicet firem, které zaměstnávají dělníky ze zahraničí. „Domluvili jsme se s nimi na tom, aby nám dodávali informace, kolik lidí se u nás objeví, kdy a jakých národností, abychom si mohli vést základní evidenci. Samozřejmě bez osobních údajů,“ nastínil kadaňský starosta Jiří Kulhánek. „Pokud tito lidé budou dělat česky řečeno bordel a bude je řešit městská policie, budeme chtít, aby si je firmy umravnily nebo je poslaly, odkud přišli,“ dodal.

Kadaň přišla s příručkou

Vedle toho Kadaň nechala vypracovat příručku ve formě letáků, které v příštích dnech rozdá společnostem v zónách. „Vytvořili jsme manuál slušného chování, aby jejich lidé věděli, kdy je noční klid, jak třídit odpad a podobně. Městská policie ho vypracovala v češtině i angličtině,“ informoval Jiří Kulhánek.

Schůzka se nesetkala s většími výhradami ze strany zaměstnavatelů. „Chápu postoj měst, i když podle mě největší prohřešky nepáchají naši pracovníci, kteří se po práci potřebují hlavně vyspat, ale nepřizpůsobiví. Ti mají čas popíjet a zbývá jim více sil,“ domnívá se Mikhail Kiselev, jednatel společnosti Doorhan Europe, která působí v Kadani. „Ideálním řešením by bylo, kdyby město nabídlo pozemky, kde bychom se jako firmy podílely na výstavbě ubytovny. Naši pracovníci by se pak nemotali po městech,“ dodal.

Městské slavnosti v Chomutově.
FOTO: Chomutovské slavnosti připomněly vznik republiky

Společnost zaměstnává jako kmenové zaměstnance Rumuny a Ukrajince, přes agentury také Moldavany a Maďary. S městem je ochotná spolupracovat.

Vedle dalších firem zůstane v kontaktu s radnicemi i klášterecká Bos Automotive Products CZ. „Při jednání s městy byly nastaveny základní kroky, kterých se budeme držet,“ přisvědčila personální manažerka Kateřina Jíchová. „Jedná se například o multikulturní výchovu, součinnost při řešení případných přestupků a zacílení náboru zahraničních pracovníků na partnerské páry,“ doplnila.