Jak uvedla Jana Černá z mělnické pobočky realitní kanceláře Remax, co se týká rekreačních objektů, roste jak zájem, tak i ceny. „Řekla bych, že jsou lidé ochotni zaplatit více peněz. Ceny nemovitostí jdou nahoru, tedy i u chat a chalup. Určitě je poptávka v době po koronaviru vyšší, než byla,“ řekla. Lidé neváhají za chaty dát klidně i tři miliony korun. „Nárůst cen chat a chalup by mohl být částečně zapříčiněný i koronavirem, ale ten stoupající trend tu byl ještě předtím,“ podotkla Jana Černá.

A po čem se lidé nejvíce ptají? „Co se týká Mělnicka, tak samozřejmě vede Kokořínsko, ale i jeho okraj, Chorušice, Mšeno a podobně,“ řekla realitní makléřka.

V nabídce měli realitní makléři nejčastěji starší domy, které byly předělané na chaty a chalupy, objekt bylo možné využít i trvalému bydlení. „Nabízeli jsme také chatovou oblast přímo u Labe, menší dřevěnou chalupu,“ popsala, o jaké nemovitosti byl zájem.

Žádné zásadní či skokové navýšení ve spojitosti s koronavirem nevidí Jitka Slezákové z JS Reality. „Pokud se objevují takové nemovitosti v nabídce, tak to může být i proto, že plno lidí odkládalo prodej z toho důvodů, že čekali, až zanikne daň z nabytí a budou vyšší ceny. I s takovým názorem jsem se setkala,“ podotkla.

Situace je prakticky identická i na opačné straně kraje. Podle zkušeností Hynka Burdy z kolínské pobočky realitní kanceláře Remax se dlouhodobě ceny nemovitostí zvyšují, současnou situaci nespojuje pouze s koronavirovou situací jak doma, tak ve světě. „Nevnímám koronavirus jako hlavní příčinu, ceny rostou stále,“ odpověděl. Mezi lidmi ale peníze jsou, vypráví. „Spousta lidí je má chuť do něčeho investovat, nechce mít peníze na účtu. Nabídka je ale malá,“ podotkl. Pokud si tak lidé vybírají, kde se budou rekreovat v domácím prostředí, Kolínsko spíše nevybírají – koukají do sousedních okresů. Podle něj mají klienti zájem třeba o Posázavsko. „To je hodně atraktivní, Rataje, Samopše. Jak pro Kolíňáky, tak nejen pro ně,“ podotkl.

Lidé mají zájem koupit pochopitelně nemovitost co nejlevněji – zatímco podle jeho zkušeností jsou třeba lidé z Kolína ochotni utratit za rekreační objekt až tři miliony, klienti z Prahy neváhají nabídnout i vyšší částku.