Zájem o komunitní pěstování roste. V Praze otevřeli novou zahradu
Ovoce a zeleninu z vlastní zahrádky si zvláště ve městě může dovolit málokdo. Proto v posledních letech vzrůstá obliba komunitních zahrad. V úterý 18. června zahájila svůj provoz další, tentokrát na pražské Podbabě.
Sousedská slavnost zahájila v úterý 18. června provoz nové komunitní zahrady. Společnost Kaufland ve spolupráci se společensky prospěšným podnikem Kokoza u své prodejny v Podbabě slavnostně otevřela již druhou zahradu tohoto typu.
Oslava s poučením
„Jsme velmi rádi, že po pilotní zahradě, kterou jsme před měsícem otevřeli v Kutné Hoře, nyní i Pražanům nabízíme místo, kde mohou trávit svůj volný čas s rodinou a přáteli,“ říká Renata Maierl, tisková mluvčí společnosti Kaufland ČR.
„Během slavnostního otevření zahrady se návštěvníci dozvěděli nejen to, jak osázet zdejší záhony či svůj balkón, ale i jak správně sklízet, kompostovat či proč je hmyz v přírodě tak důležitý,“ uvedla Radka Pokorná, ředitelka organizace Kokoza.
Pěstuje se nejen zelenina, ale i vztahy
Zájemci o komunitní pěstování mohou bezplatně využívat 11 vyvýšených záhonů. Ty postupně získají své majitele z řad rodin s dětmi nebo seniorů, kteří nemají zahrádku ani balkón, a chtějí si vypěstovat zeleninu nebo bylinky pro vlastní potřebu. Součástí zahrady je vedle záhonů i veřejný kompostér, prostor na grilování, paletové sezení, hmyzí domečky a také ptačí budky a krmítka.
Záhony i celý prostor zahrady jsou komunitě k dispozici zcela zdarma. Zahrada je ohraničena plotem z palet, ale navštívit ji může každý, kdo projeví aktivní zájem a kontaktuje nově vzniklou komunitu. Případně se může nahlásit na info@kokoza.cz.
Komunitní zahrady nejsou jen o pletí a sklízení, ale především o vytváření sousedských vztahů. Většina jejich zakladatelů našla inspiraci v jiných světových metropolích, především New Yorku a Berlíně, kde má tento typ zahrad mnohem delší historii. V Praze jen v loňském roce narostl jejich počet o více než 20% - z 25 na 30.
MONIKA DORŇÁKOVÁ