Sousedská slavnost zahájila v úterý 18. června provoz nové komunitní zahrady. Společnost Kaufland ve spolupráci se společensky prospěšným podnikem Kokoza u své prodejny v Podbabě slavnostně otevřela již druhou zahradu tohoto typu.

Oslava s poučením

„Jsme velmi rádi, že po pilotní zahradě, kterou jsme před měsícem otevřeli v Kutné Hoře, nyní i Pražanům nabízíme místo, kde mohou trávit svůj volný čas s rodinou a přáteli,“ říká Renata Maierl, tisková mluvčí společnosti Kaufland ČR.

„Během slavnostního otevření zahrady se návštěvníci dozvěděli nejen to, jak osázet zdejší záhony či svůj balkón, ale i jak správně sklízet, kompostovat či proč je hmyz v přírodě tak důležitý,“ uvedla Radka Pokorná, ředitelka organizace Kokoza.

Pěstuje se nejen zelenina, ale i vztahy

Zájemci o komunitní pěstování mohou bezplatně využívat 11 vyvýšených záhonů. Ty postupně získají své majitele z řad rodin s dětmi nebo seniorů, kteří nemají zahrádku ani balkón, a chtějí si vypěstovat zeleninu nebo bylinky pro vlastní potřebu. Součástí zahrady je vedle záhonů i veřejný kompostér, prostor na grilování, paletové sezení, hmyzí domečky a také ptačí budky a krmítka.

Záhony i celý prostor zahrady jsou komunitě k dispozici zcela zdarma. Zahrada je ohraničena plotem z palet, ale navštívit ji může každý, kdo projeví aktivní zájem a kontaktuje nově vzniklou komunitu. Případně se může nahlásit na info@kokoza.cz.

Komunitní zahrady nejsou jen o pletí a sklízení, ale především o vytváření sousedských vztahů. Většina jejich zakladatelů našla inspiraci v jiných světových metropolích, především New Yorku a Berlíně, kde má tento typ zahrad mnohem delší historii. V Praze jen v loňském roce narostl jejich počet o více než 20% - z 25 na 30.

MONIKA DORŇÁKOVÁ