Prostory zrcadlového sálu na zámku Červený Hrádek v Jirkově potřebují nutně zásah restaurátorů. Město je chce povolat, aby zachránili kazetovou podlahu z dubového dřeva, která je silně poškozená, a obnovili také více než dvě stě let staré obložení stěn.

Restaurátorský záměr pro Jirkov vypracovala společnost Ateliéry Bárta. Podle jejího závěru by mohla být podlaha bez zásahu odborníků nevratně poškozena.

Majitelka zámku si nového vlastníka pečlivě vybírá. Chce, aby pokračoval tom, co s manželem vybudovala
Patřil i Emě Destinnové. Malebný jihočeský zámek hledá nového majitele

Kvůli v historii opakovanému přebrušování se totiž ztenčil materiál a začaly se ulamovat kraje. „Celkově je stav parketových dílců velmi vážný a v tuto chvíli bez včasného restaurátorského zásahu bude dál docházet k destrukci dalších dílců,“ upozornil umělecký truhlář a restaurátor Tomáš Bárta.

Obložení předsálí je dnes pokryto vrstvami nátěrů, sondami se ale pod nimi podařilo objevit původní fládrovaný povrch, který napodobuje přírodní vzhled dřeva. „Vzhledem ke skutečnosti, že se jedná o jedno z posledních dochovaných původních fládrování, je o to důležitější jeho záchrana,“ zdůraznil odborník.

Tajemná dřevěná schránka 

Během průzkumu se nečekaně podařilo v obložení nalézt tajnou dřevěnou schránku. I ta bude opravena. Podle restaurátorského záměru má být zámek dvířek šetrně vyjmut, očištěn a doplněn o funkční klíček.

„Podle kování můžeme odhadovat, že schránka pochází z 18. až 19. století, nemyslím si ale že sloužila jako trezor,“ uvedl Bárta. Zřejmě byla příručního charakteru, to znamená, že do ní bylo možné uložit věci, o kterých ostatní neměli nic vědět - například tajemství dcer před matkami. Určitě ne cennosti.“

Zrcadlový sál na zámku Červený Hrádek.Zrcadlový sál na zámku Červený HrádekZdroj: Deník/Miroslava Šebestová

Tajná schránka ale byla nalezena prázdná. Přitlučená byla hřebíkem tovární výroby typické pro začátek 20. století, z čehož vyplývá, že byla dlouhodobě bez využití. Nakonec ji skryly vrstvy nátěrů.

Výběrová řízení výsledek nepřinesla 

Město Jirkov usiluje o obnovu historických parket a obložení dlouhodoběji, dokonce už dvakrát vypsalo výběrové řízení na zhotovitele. Dosud se ale žádný zájemce nepřihlásil. „Třetí už letos vypisovat nebudeme. Rozhodli jsme se, že to necháme na příští rok,“ uvedla starostka Dana Havlátková Jurštaková (ODS).

„Oslovili jsme odborné firmy, které by se potenciálně mohly hlásit, všechny ale mají plné ruce práce se zakázkami, které musí stihnout ještě letos,“ doplnila.