Sklepy libochovického zámku si jako své zimoviště vybrali vrápenci malí. Za aktivní přístup k ochraně tohoto ohroženého druhu převzala kastelánka Michaela Prokopová v uplynulých dnech ocenění od České společnosti pro ochranu netopýrů (ČESON).

Jeden z našich nejvzácnějších netopýrů vrápenec malý, patří mezi kriticky ohrožené druhy.Zdroj: Antonín Reiter„Pozorovali jsme je tu už delší dobu a zjistili jsme, že poslední zimu strávili v našich sklepeních. Je tam stabilní teplota, která jim vyhovuje,“ uvedla Prokopová s tím, že tento druh netopýra se v okolí zámku vyskytuje i přes léto. Zátoka řeky Ohře u zámku a park jim totiž nabízí dostatek hmyzí potravy. Kolonie s mláďaty se nyní zdržuje například i na půdě jednoho z libochovických domů.

„V této souvislosti chceme v podzemí zámku otevřít i zcela nový návštěvnický okruh. Původně jsme ho chtěli zpřístupnit už letos, bohužel nám do toho zasáhla epidemie koronaviru, která práce zdržela. Lidé se ho proto dočkají v příštím roce se začátkem sezony,“ prozradila kastelánka a doplnila, že netopýrům bude v Libochovicích věnována i srpnová Hradozámecká noc. Konat se bude v sobotu 29. srpna a lidé se tam budou moci s těmito tajemnými nočními tvory setkat zblízka.

Už nyní si ale mohou návštěvníci kromě běžného prohlídkového okruhu ve sklenících zámku prohlédnout desítky kaktusů a sukulentů. „Výstava roudnického klubu začala minulý víkend a těší se velkému zájmu. Přístupná bude do této neděle. A od 3. do 4. července bude na nádvoří probíhat tradiční Letní výstava bonsají, souběžně s ní bude ve sklenících k vidění exotické ptactvo,“ pozvala Prokopová. Dnes od 18 hodin na zámku ožije Saturnův sál. Vystoupí tu žáci základních uměleckých škol z Libochovic a Teplic a studenti teplické konzervatoře.

„Mrzí mě, že jsme některé plánované akce museli kvůli koronaviru zrušit, neuskuteční se například Libochovická pouť, ke které jsme měli připravený doprovodný program,“ doplnila kastelánka.

Také na nedalekém Házmburku poznamenala řadu naplánovaných akcí epidemie a vládní nařízení s ní spojená. „Červnový program jsme zatím přesunuli na říjen. Zrušili jsme i konání Okořské gardy, kde měly vystoupit šermířské skupiny,“ přiblížila kastelánka Házmburku Miriam Němcová.

S jistotou tam proběhne ve stejném termínu jako v Libochovicích Hradozámecká noc, kam organizátoři svolávají všechny Bílé paní. Lákat bude také na noční osvětlený hrad, táborák nebo hudbu. „Rádi bychom v srpnu uskutečnili akci Rytíři na Házmburku. Jelikož se ale jedná o dvoudenní program s velkým počtem účastníků, není jisté, zda ji budeme s ohledem na dodržení všech podmínek, které v té době mohou být ještě platné, uspořádat,“ vysvětlila Miriam Němcová a dodala, že letošní novinkou je prodloužená otevírací doba. Během června je areál hradu přístupný až do 18 hodin, o prázdninách to bude ještě o půl hodiny déle.

Ploskovický zámek během léta láká na komentované prohlídky parku s botanikem, který povypráví o tom, jak park vypadal v 18. století, jakými změnami v historii prošel nebo která původní flóra se tam dodnes dochovala. V sobotu 22. srpna pak zámek i okolí provoní Makové slavnosti, kde nebudou chybět ani ochutnávky.