Otevřený dopis několika desítek zaměstnanců muzea žádá okamžitou rezignaci v souvislosti s děním kolem Středoevropského fóra (SEFO). 

Projekt stavby v centru Olomouce, na niž nedávno dala vláda 600 milionů, se dlouho připravoval podle návrhu architekty Jana Šépky. Po nástupu někdejšího olomouckého primátora do funkce ministerstvo začalo prosazovat vypsání architektonické soutěže.

Napjatá atmosféra se vyhrotila po úterní veřejné debatě o SEFO v Praze pořádané Staňkovým ministerstvem.

Ilustrační foto
V kraji jsou spalničky, desítky lidí musely do karantény

Dehonestace muzea a eskalace napětí

Otevřený dopis je adresován kromě Staňka i premiéru Andreji Babišovi (ANO). Jsou v něm uvedeny výtky, že ministr Muzeum umění neustále záměrně dehonestuje.

„Ministr Antonín Staněk v ní svými kroky eskaluje napětí i lidskou nejistotu,“ stojí v dopise.

Ten kritizuje Staňka také za středeční tiskovou zprávu ministerstva vydanou po pondělní veřejné diskusi o SEFO a legitimitě architektonických soutěží v Praze, na níž vedení muzea nemělo možnost vystoupit.

„Zpráva skandálním způsobem zkresluje vyznění celé panelové diskuze a bezprecedentním způsobem uráží diváky a odborníky včetně zaměstnanců Muzea umění Olomouc,“ píší zaměstnanci muzea.

„Místo toho, abychom se mohli věnovat soutěži na SEFO, se zabýváme auditem, zdůvodňujeme, proč jsme udělali to či ono ve spolupráci s předchozími sedmi ministry,“ mrzí Soukupa.

Ministr je připraven se hájit

Na výzvu ve čtvrtek odpoledne zareagovalo ministerstvo kultury prostřednictvím svého webu.

„Nepřísluší nám posuzovat ani hodnotit, zda jsou argumenty účastníků pádné a věrohodné. Otázka důvěry a kompetentnosti ministra je výhradně záležitostí vlády a pana premiéra,“ uvedla mluvčí Martha Häckl.

Dle jejích slov je Staněk na konfrontaci připravený.

„Ministr volá po transparentní veřejné soutěži na novou stavbu muzea za 593 milionů z veřejných zdrojů, ze které má vzejít nejlepší návrh pro Českou republiku. Ukáže-li se, že jeho postup je nepochopením situace, je připraven svůj postoj k dané problematice před vládou, sněmovnou i veřejností kriticky obhájit,“ sdělila.

Laco Deczi
Na Dvořákově Olomouci zahraje i Laco Deczi. Tady je PROGRAM

Muzeu umění se loni podařilo získat od státu dotaci 593 milionů na výstavbu SEFO, jejíž podobu navrhl architekt Jan Šépka. Ministr Antonín Staněk ale vzápětí rozhodl, že je nutné, aby proběhla architektonická soutěž.

„Zejména u takzvaných městotvorných objektů, kam nepochybně patří i budova SEFO, je soutěž důležitá,“ vyjádřila se mluvčí ministerstva Martha Häckl.

Na pondělní diskuzi v Praze zazněly podmínky soutěže. Má být mezinárodní a anonymní, což by podle Šépky vyřadilo jeho návrh ze hry, protože výsledek své práce už prezentoval veřejně.

Ministerstvo naopak tvrdí, že podmínky soutěže nebudou předem vyřazovat nikoho.

Architekt Jan Šépka na představení trojrozměrného modelu svého návrhu SEFO v září 2018
Odvážný návrh SEFO je už ze hry? Ne, ujišťuje ministerstvo

Audit k odstranění ředitele?

Muzeum umění je podle ředitele Soukupa připraveno soutěž uspořádat. Ovšem tak, aby neznevýhodňovala architekta Šépku.

„Myslíme si ale, že tuto debatu už nemůžeme vést se současným ministrem kultury. Z tohoto důvodu Antonína Staňka k okamžité rezignaci,“ zní závěr dopisu.

Audit, který nedávno nařídilo ministerstvo kultury v souvislosti s projektem SEFO, už skončil. Podle Michala Soukupa má být jeho účelem smést Šépkův projekt ze stolu a jeho samotného odvolat z funkce ředitele.

„Pan Staněk dělá vše pro to, aby mě nahradil svým člověkem,“ reagoval na aktuální dění.

Ministerstvo kultury to považuje za pouhé spekulace a odmítá se k tomu vyjadřovat.

Soukup je však přesvědčený, že čtvrteční tisková konference, na níž výzvu k odvolání zveřejnil, byla pro něj coby ředitele muzea tou poslední.

Vzpomínka na vypálenou synagogu v Olomouci
U Terezské brány se vzpomínalo na vypálenou synagogu. Podívejte se

Deset let čekání na SEFO 

O Středoevropském fóru se v Olomouci začalo mluvit v roce 2009. Na jeho výstavbu ale chyběly peníze.

Ministerstvo kultury letos v lednu schválila dotaci ve výši 593 miliony korun. Projekt má být uskutečněn mezi lety 2019 a 2024.

Bývalý ředitel Muzea umění Olomouc Pavel Zatloukal v koláži s vizualizací SEFO
"Otec" SEFO Pavel Zatloukal: Jsem rád, zároveň v rozpacích