V říjnu meziměsíčně klesla o tři procentní body na 7,8 procenta, což je od dob hospodářské krize v roce 2008, kdy byla míra nezaměstnanosti 6,59 procenta, nejlepší výsledek. Bez práce bylo v Ústeckém kraji v říjnu 44 742 lidí, což je o 1 344 méně než v září. Nejnižší nezaměstnanost v kraji má Litoměřicko, nejvyšší stále dlouhodobě Mostecko.

„Je to rozhodně znát. Je tak otázkou, zda se zaměstnavatelům v plánované průmyslové zóně u Lovosic vůbec podaří najít zaměstnance. Dříve se po zveřejnění nabídky na práci v naší firmě hrnuly desítky nebo stovky životopisů, dnes je jich podstatně méně. Lidé jsou také náročnější na podmínky, protože mají při dostatečné kvalifikaci možnost si vybírat i z několika různých nabídek," uvedl majitel menší litoměřické firmy.

V regionu s nejvyšší nezaměstnaností v zemi už se také projevuje nedostatek kvalifikovaných pracovníků, techniků nebo výrobních operátorů.

Lidé kolem sebe na ulicích nebo silnicích mohou spatřit plakáty a billboardy s informacemi o náborech do firem lákajících na zlepšené pracovní podmínky a vyšší plat.

„Chceme vám tímto říct, že mzdy jsou nyní o 1000 korun víc. Teplo, čisto, benefity, jídlo zdarma pro všechny šichty. Do práce bez dojíždění dlouhého znamená spoustu času volného. Místa volná stále máme, rádi vás v TRCZu uvítáme," láká v básnických obratech firma TRCZ v Lovosicích, která se s nedostatkem operátorů výrobních linek potýká delší dobu.

Podle odborníků by se procento nezaměstnanosti nemělo v nejbližší době hýbat, protože dost dělníků zůstává díky stále přijatelnému počasí na řadě velkých stavebních projektů.

V Ústeckém kraji na podzim zahájil stát několik dopravních staveb, velké množství dělníků se také stále pohybuje na rozestavěném problémovém úseku D8 v Českém středohoří, který má být zprovozněn 17. prosince.