Den D je tady. V pondělí 25. května se otevřely zámky v okrese Louny. Kvůli koronaviru letos o téměř dva měsíce později než obvykle, na návštěvníky navíc při jejich návštěvě čeká řada omezení.

Na zámku v Krásném Dvoře na Podbořansku je od 25. května možné nejen vydat se na prohlídku zámeckých interiérů, ale také navštívit Novogotický templ v parku. Prohlídky zámku začínají v květnu a červnu ve všední dny v 11, 12, 14 a 15 hodin, o víkendech pak vždy v celou hodinu od 10 do 16 hodin. S výjimkou 25. května je pondělí zavíracím dnem. „Vstupenky doporučujeme koupit on-line, na místě upřednostňujeme platbu kartou,“ uvedla kastelánka Michaela Hofmanová.

Návštěvníci musí dodržovat platná hygienická nařízení. „V interiéru musí mít návštěvníci zakrytá ústa a nos, u vstupu do památek jsme umístili stojany s dezinfekcí. Počet míst na prohlídkách je omezen, aby bylo možné dodržet předepsané rozestupy,“ připomněla Hofmanová.

A na jaké akce se mohou návštěvníci zámku těšit? I přes omezení jich správa zámku naplánovala několik. Na začátku června to bude Víkend otevřených zahrad, počátkem července Slavnosti Jana Rudolfa s jarmarkem a divadelním vystoupením, chybět nebudou komentované večerní procházky zámeckým parkem.

První návštěvníky přivítá v pondělí 25. května také zámek Stekník na Žatecku. Následující týdny pak bude otevřený od úterý do neděle od 10 do 16.30 hodin. „Navštívit je možné náš hlavní prohlídkový okruh s názvem Reprezentační a soukromé prostory, dále pak zámecké zahrady a výstavní prostory. Čtvrtý okruh, jižní křídlo zámku s výstavou kočárků a hraček, otevřeme až od 1. července,“ přiblížila kastelánka zámku Stekník Jana Zajíčková.

I ve Stekníku bude třeba dodržovat bezpečnostní pokyny. Také tam chystají na první červnovou sobotu a neděli Víkend otevřených zahrad, od 1. června bude na zámku k vidění výstava (Ne)objevené tváře památek Markéty Novak. Ta ve spolupráci s Národním památkovým ústavem připravila edici fotografií celebrit na jedenácti méně známých historických místech, Stekník je jedním z nich. Na snímcích z různých míst zámku zachytila modelky v šatech české módní návrhářky a designérky Sandry Markové.

Také zámek Nový Hrad v Jimlíně na Lounsku se v pondělí 25. května letos poprvé otevře pro veřejnost. Následně bude platit běžná návštěvní doba jako na jiných českých památkách – od úterý do neděle. Nový Hrad nabízí tři prohlídkové okruhy, dva s průvodcem a jeden individuální na věž.

Letošním hlavním turistickým lákadlem Nového Hradu bude expozice České korunovační klenoty na dosah / Osudy 22 korunovaných panovníků. Zámek ji představí od začátku července do září. „Osudy 22 vladařů napříč pěti staletími představí návštěvníkům informační panely, různá vyobrazení a exponáty, které ilustrují období jejich vlády. K nejzajímavějším bude patřit ukázka Řádu zlatého rouna a Longinova kopí, kopie slavnostních šatů Marie Terezie a korunovačního pláště Ferdinanda II., replika Pražského Jezulátka, příklady husitských zbraní, faksimile středověkých listin nebo makety habsburských pečetí,“ vyjmenoval ředitel zámku Josef Kabát.