Ministr kultury se proto v pondělí sešel s Lidickými u kulatého stolu za zavřenými dveřmi, aby společně o problematice pohovořili. Zaorálek novinářům sdělil, že výběrové řízení na nového ředitele či ředitelku Památníku Lidice vypíše hned v úterý 28. ledna. Výsledky by měly být známy už příští měsíc.

Všechno rozpoutala reportáž v České televizi 

Vše rozpoutala loňská červnová reportáž v České televizi, kdy na základě bádání historika Vojtěcha Kyncla měla jedna z lidických žen, zhruba týden před vypálením obce nacisty, nahlásit četníkům židovskou nájemnici ve svém domě. Ta posléze zahynula v koncentračním táboře. Lidická žena, která měla hlášení provést, se po válce vrátila domů. Zanedlouho zemřela. Její dcera žije v Lidicích dodnes. Té se reportáž a postoj ředitelky Památníku dotkly nejvíce.

Ředitelka Martina Lehmannová, která se k bádání historika Kyncla spíše přiklání, v televizní reportáži řekla, že by bylo dobré opomíjenou židovku v pamětech Lidic připomenout. To rozdělilo mínění Lidických na dva tábory.

Ředitelka Památníku Lidice Martina Lehmannová (na snímku z 31. března 2017).
Ředitelka Památníku Lidice rezignovala. Důvod neuvedla

Přeživší nesou paměť národa 

„Dostal jsem opakovaně dopisy z Lidic, ve kterých mi přeživší sdělovali, že nebudou s Památníkem spolupracovat. To si od počátku beru za cíl, aby k tomu nebyly důvody. Abychom s těmi, kteří tu dnes ještě zůstávají a je jich stále méně, skutečně komunikovali. Nemůžeme existovat bez nich, když tady ti lidé jsou. Je to pro mě nemyslitelné, jinak by Památník ztratil smysl,“ zopakoval Lubomír Zaorálek při pondělním setkání a dodal: „Mrzí mě, že se v Památníku nevěnujeme přesně tomu, k čemu byl určen. Myslím si, že do toho nesmírně patří, že jsme schopni komunikovat s přeživšími příbuznými, kteří jsou svědci událostí, které se tu odehrály před lety. Zrovna dnes je den, kdy si připomínáme 75. výročí osvobození Osvětimi a z Lidic řada obyvatel skončila v koncentračních táborech. Nedovedu si představit, že by se v Osvětimi vedl spor s přeživšími,“ zdůraznil. „Osobně jsem navštívil památníky koncentračních táborů, tak vím, že tam je vztah k přeživším a těm, kteří nesou paměť, vždy pěstován s velkou ohleduplností a citlivostí. Chci jen, aby to podobně vypadalo také v lidickém památníku,“ dodal.

Tisková konference 21. ledna v památníku Lidice, kde ředitelka sdělila důvody svojí rezignace. Pracovníci památníku jí vyjádřili veřejnou podporu stejně jako poslední přeživší lidická žena Jaroslava Skleničková.
Ředitelka Památníku Lidice rezignovala. Zaorálek jí vytýká neschopnost empatie

Památník Lidice není jen galerie 

Pokud se týká výběru příštího ředitele nebo ředitelky, má ministerstvo kultury již přesně stanovená kritéria na člověka, který bude odborně zdatný a zároveň bude hledět na to, aby měl předpoklady citlivosti a vztahu k místu. „To je to, co mě velmi zajímá a co v Lidicích nefungovalo. Aby manažer věděl, že Památník Lidice není jen galerie. Není to běžné muzeum. Je to něco naprosto zvláštního a je to vždy v něčem i velmi obtížné,“ zdůraznil Zaorálek. „V Lidicích je to těžké, a proto to chce lidi, kteří jsou schopni úkol zvládnout. Komunikace nejen s veřejností, ale i lidmi, kterých se to týká. To není jednoduché, vím, že ne, ale my potřebujeme někoho, kdo to zvládne,“ uzavřel.

Končící ředitelka Martina Lehmannová se přesto výtkám Lidických i ministra brání a od počátku hájí své postoje.

„Můj postoj k celé věci, který nebyl a ani nemohl být kategorický k žádné straně sporu, vnímali tehdy jako nepřátelský,“ říká Lehmannová. „Obvinili proto Památník Lidice i mě osobně jako ředitelku, že nectíme a překrucujeme fakta o lidické historii,“ dodala.

Památník Lidice je velmi specifická instituce. Připomíná historii, která je stále živá. „Její vědecká i popularizační práce je proto nesmírně důležitá zvláště v situaci, kdy jsme opět svědky emotivních diskusí dotýkajících se zvláště interpretací druhé světové války. Neustále se objevují cílené snahy o politizaci odkazu Památníku Lidice. O to důležitější je v takových časech podpora odborné práce a skutečné nezávislosti paměťových institucí ze strany zřizovatele,“ zdůraznila ředitelka už minulý týden při své rezignaci.

Ministr kultury Daniel Herman představil novou ředitelku Památníku Lidice Martinu Lehmannovou.
Ministr kultury uvedl do funkce novou ředitelku Památníku Lidice
Rada města Kladna rozhodla o okamžité pomoci lidem z vyhořelého paneláku.
Lidem z vyhořelého paneláku pomůže i sbírka