„Od začátku roku 2012 bychom rádi vyzkoušeli nový evidenční systém. Ten by měl spočívat ve využívání čipových karet. Každý obyvatel dotyčného města či obce dostane čipovou kartu a s tou přijede do sběrného dvora. Odpadne tak zapisování, kdo, kdy a kolik odpadu odevzdal. Detaily ještě doladíme, ale princip je jasný už teď,“ řekl Pavel Gregor, ředitel společnosti Esko–T. Právě tato firma patří Svazku obcí a pro své členy zajišťuje veškeré služby kolem odpadů. V současné době provozuje na Třebíčsku celkem patnáct sběrných dvorů. Generálku nového systému si vyzkouší v Hrotovicích a Rouchovanech.
Pokud se navrhovaný režim osvědčí, přejdou na něj i ostatní dvory. Ne všichni obyvatelé Třebíčska však mají možnost služeb těchto dvorů využívat. A pak nastává obligátní otázka: Kam s ním?

Jednoduché řešení

V Červené Lhotě už mají několik let v tomto ohledu jasno. Před lety začalo tamní zastupitelstvo hledat východisko ve chvíli, kdy černé skládky kolem obce začaly růst jako houby po dešti. Dali hlavy dohromady a přišli s myšlenkou mobilního sběrného dvora. A jak řekli, tak udělali, a od té doby objednávají velkokapacitní kontejnery pravidelně dvakrát do roka.

„Hlavním důvodem byly černé skládky. Žádnou smlouvu se sběrným dvorem v našem okolí nemáme, a tak to někteří naši spoluobčané řešili takto,“ přiznal místostarosta Červené Lhoty David Ferda. „Ne, že by hromady odpadů zmizely ze dne na den a zcela. Občas se nějaká objeví, ale ve většině případů jde o odpad ze zahrádek,“ dodal místostarosta. V současnosti místo jednoho kontejneru objednává hned tři až čtyři.

Lhoteckými se nechal inspirovat starosta Číchova. „Znáte to, nepotřebnou věc strčíte na půdu nebo do stodoly s tím, co kdyby se někdy hodila. Jenže takových věcí se za léta v domech nashromáždí hodně. Žádnou smlouvu o ukládání odpadu do některého sběrného dvora nemáme, a tak jsme to vyřešili takto,“ nastínil Martin Caha, starosta Číchova.

Kontejner přivezli do obce ve čtvrtek a v pondělí jej napěchovaný různým odpadem společnost Esko –T odvezla.

„Během soboty byl velkokapacitní kontejner téměř plný. Když jsem mluvil s lidmi, nápad si pochvalovali,“ dodal spokojený starosta. Jarní úklid proběhl až poté, co se obyvatelé obce zbavili nebezpečného odpadu. Svoz takto specificky nepotřebných věcí probíhá pravidelně na jaře a na podzim. Ve stejném intervalu bude v obci přistaven i mobilní sběrný dvůr. „To není všechno, v plánech do budoucna počítáme s přikoupením nádob na tříděný odpad. Zatím jsou pouze na jedné straně obce. Vzhledem k tomu, že vesnicí teče řeka, která ji rozděluje na dvě části, chceme pořídit kontejnery i na protější stranu. Aby to lidé neměli daleko,“ dodal číchovský starosta.

Pořízení kontejnerů nebo mobilních sběrných dvorů je možným řešením, jak lidem rozumným způsobem pomoci zbavit se nepotřebných věcí.
Likvidace smetišť přitom není levnou záležitostí. Poté, co se zrušily okresní úřady, které likvidaci hradily ze společných prostředků, musí harampádí uklízet majitel pozemku. A tak se může stát, že soused sousedovi nadělí pěkný prezent.

Odpadů se lidé mohou zbavit i během jarních a podzimních svozů nebezpečného odpadu, bioodpad zpracovávají na mnoha místech kompostéry. Mobilní sběrné dvory mohou do harmonogramu likvidace docela dobře zapadnout. Objednání takového kontejneru vyjde v konečném důsledku levněji, než následné likvidace černých skládek. Vzhledem k tomu, že odpadků do budoucna ubývat nebude, je jejich třídění a odborná likvidace i v malých obcích hudbou budoucnosti.