Na startu prvního ročníku kdysi populárního cyklistického Závodu míru se v roce 1948 sešli hned tři účastníci z Plzně. Jaroslav Brož, Jaroslav Aubrecht a Vojtěch Chvojka. Dramatický životní a sportovní osud třetího z nich stojí i po 75 letech za připomenutí.

Dnes již skoro zapomenutý Vojtěch Chvojka patří mezi nejúspěšnější plzeňské závodníky válečné a krátce i poválečné éry celé československé cyklistiky. Narodil se roku 1924 v Plzni a pro jeho budoucí sportovní kariéru měl ideální podmínky. Jeho otec a strýc byli majiteli velkých pískovcových lomů v Plzni na Slovanech a otec sám byl bývalý závodník.

Mohl mu tak vytvořit skvělé podmínky pro sportování jak radou, tak finančně.

Opona v Machovské Lhotě na Náchodsku čakela na svoji obnovu takřka sedmdesát let.
Léta chátrala na půdě. Vzácnou oponu s Komenským nadšenec vyčistil chlebem

Jako sedmnáctiletý dorostenec se Vojtěch Chvojka stal členem KTC Český Lev Plzeň a v jeho dresu zvítězil v mnoha závodech. Setkal se v něm i s dalším slavným plzeňským cyklistou Jaroslavem Brožem, se kterým se později potkali i na startu prvního ročníku Závodu míru.

Kronikář plzeňské cyklistiky Alois Peták, sám kdysi vynikající cyklista, ve svých vzpomínkách píše: „Spolu s Janem Veselým patřil Vojtěch Chvojka mezi naše nejlepší silničáře. Byl členem národního družstva a startoval na prvním poválečném mistrovství světa 1946 v Curychu. Ve stejném roce na závodu Praha – Karlovy Vary – Praha skončil na 4. místě.“

Druhá etapa prvního ročníku Závodu míru. Vojtěch Chvojka dojíždí na 2. místě.Druhá etapa prvního ročníku Závodu míru. Vojtěch Chvojka dojíždí na 2. místěZdroj: se svolením Stanislava Cinka

Po únoru 1948 ovšem nastávají velké politické změny, bohužel i ve sportu. Začínají se ozývat hlasy, zda je správné, aby syn podnikatele, majitele velkých pískovcových lomů, který zaměstnává desítky lidí, reprezentoval Československo. Přesto je Chvojka zařazen do nominace A mužstva na první ročník Závodu míru, který startoval 1. května 1948 v Praze a končil ve Varšavě.

Vyloučení z reprezentace

Vojtěch Chvojka jel skvěle, umístil se v etapách dvakrát na druhém místě. Problém nastal až v 5. etapě závodu, časovce družstev, kdy Chvojka nepodal očekávaný výkon. Byl poté obviňován z nedisciplinovanosti až úmyslu, čímž prý poškodil družstvo a ovlivnil výsledek závodu.

„Nic takového nebyla pravda, měl prostě, jak se dnes říká, ten den špatné nohy. A přestože byl ve vlastním závodě dvakrát druhý, nebyl v celkovém pořadí klasifikován a po návratu byl z reprezentace za trest vyloučen,“ vysvětluje tehdejší událost nestor plzeňské cyklistiky Stanislav Cink.

Majitelka zámku si nového vlastníka pečlivě vybírá. Chce, aby pokračoval tom, co s manželem vybudovala
Patřil i Emě Destinnové. Malebný jihočeský zámek hledá nového majitele

Nezávisle na tomto incidentu dostal otec Vojtěcha Chvojky vyvlastňovací dekret na lomy a později se musel vystěhovat i ze své plzeňské vily v Táborské ulici. I na mladého Vojtěcha se stupňoval politický tlak a stále častěji mu byl připomínán jeho původ. Což vyústilo ve zmíněnou emigraci ve druhé polovině roku 1948 do západního Německa, kde poté ještě několik let úspěšně závodil. Podle pečlivých zápisů z kroniky Aloise Petáka se Vojtěch Chvojka ve své kariéře zúčastnil 85 závodů, kde získal 38 prvních, 15 druhých a 11 třetích míst.

Jaroslav Brož a Vojtěch ChvojkaJaroslav Brož a Vojtěch ChvojkaZdroj: se svolením Stanislava Cinka

Po roce 1990 se začal pravidelně vracet za svými cyklistickými kamarády do Plzně. Na kole prožil celý svůj život a na něm také při projížďce 13. července 1995 v silničních serpentinách u Koterova zemřel.