Na závažnou infekci vyvolanou bakterií Corynebacterium diphtheriae v době největších epidemií během druhé světové války zemřely stovky lidí, hlavně dětí. Poté, co bylo v roce 1946 v tehdejším Československu zavedeno povinné očkování, počty případů rapidně klesly.

Na dlouhou dobu poslední případ záškrtu v Česku byl evidován v roce 1995 v Jihočeském kraji. V roce 2022 se ale situace začala měnit. Hlášeno bylo celkem pět případů onemocnění difterií. Za loňský rok jich bylo podle zdravotnických statistik dokonce sedm.

Českou republikou se šíří svrab více než v předešlých letech:

Českou republikou se šíří svrab více než v předešlých letech. Na kůži jsou vždy dvě červenější kolečka, mezi nimi spojka (jakési malé činky).
Svrab v ČR trhá rekordy, případů je dvojnásobek. Jak ho poznat a jak se chránit

V prosinci laboratoře potvrdily nákazu u ženy v Olomouckém kraji. K lékaři přišla s příznaky respiračního onemocnění.

„Onemocnění bylo diagnostikováno praktickým lékařem, kterého žena navštívila kvůli příznakům respiračního onemocnění. Provedeným odběrem bylo potvrzeno onemocnění způsobené bakterií Corynebakterium ulcerans,“ potvrdila mluvčí Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje (KHS) Markéta Koutná.

Laboratoře u ženy prokázaly typ bakterie, kterou mohou přenášet i zvířata. „Žena se pravděpodobně nakazila od domácího zvířete,“ vyhodnotili epidemiologové případ.

Ten byl KHS řádně nahlášen. „Byla provedena adekvátní protiepidemická opatření,“ ujistila mluvčí Koutná.

Pro praktiky překvapení

Pro mnohé praktické lékaře je znovuobjevení byť ojedinělých případů tohoto onemocnění překvapením. „Za svoji praxi jsem se v ordinaci s případem záškrtu nesetkala. Domnívám se, že ojedinělý výskyt z poslední doby ale neznamená předzvěst toho, že by se měl záškrt objevovat ve větším počtu,“ reagovala například praktická lékařka pro dospělé Jarmila Ševčíková, jež je zároveň předsedkyní krajského sdružení praktiků pro dospělé v Olomouckém kraji.

„Ojedinělé případy se mohou objevit při vyvanutí imunity, když se takový jedinec setká s patogenem, onemocní,“ poukázala.

Doporučené přeočkování v 25 a 40 letech

V Česku se děti očkují proti záškrtu povinně a poslední dávku vakcíny dostanou mezi 10. až 11. rokem života. „Státním zdravotním ústavem je doporučováno přeočkování proti záškrtu minimálně ve věku 25 let a 40 let,“ připomněla mluvčí KHS Markéta Koutná.

Záškrt může mít různé klinické formy. Nejčastěji se projevuje jako těžká angína s tvorbou pablán – bílé povlaky na sliznici. Způsobují zúžení hrtanu i hltanu, což může vést k následnému dušení.

Nakažení novou variantou koronaviru mohou trpět i novými symptomy:

Pro virózu, chřipku i pro covid-19 jsou typické celkové příznaky jako teplota, bolest hlavy nebo bolest kloubů
Objevily se nové příznaky covidu. Kdo je má, může trpět nejnovější variantou

Léčba obvykle spočívá v podání antidifterického imunoglobulinu a zahrnuje užívání antibiotik.

K přenosu infekce dochází nejčastěji při úzkém kontaktu kapénkovou infekcí, při kašli nebo kýchání. Zdrojem onemocnění je nemocný člověk nebo zvíře.