Nejdůležitější součástí výstroje vyznavačů snowkitingu je drak, který je nepoměrně větší, než jaké známe z podzimních dětských radovánek. Je spíše podobný menšímu padáku, a právě díky němu jsou milovníci tohoto sportu na zasněžených pláních nepřehlédnutelní.

Ovšem, stejně jako u již zmíněných draků, které děti s radostí pouští na podzim, je vítr nutný i pro provozování snowkitingu. „Je lepší, když je vítr bez poryvů. A ideálně když fouká od pěti metrů za sekundu, to se pak skvěle jezdí,“ poznamenal profesionální instruktor snowkitingu Martin Havlík ze Žďáru nad Sázavou.
Pro jízdu s drakem jsou rozlehlé sněhové pláně na Žďársku neobyčejně vhodné. „Dá se jezdit v okolí Žďáru i u Nového Města na Moravě. Všude, kde jsou pláně otevřené a není tam elektrické vedení,“ potvrdil Martin Havlík.
Pokud někdo tento sport zatím pouze obdivuje z dálky a netroufá si sám vyrazit na pláň s lyžemi a drakem, měl by se rozhodně obrátit na odborníky. „S drakem se musí umět zacházet, vědět, v jaké pozici má největší sílu. Pokud s ním někdo nemá zkušenosti, pak ho drak může zanést tam, kam nechce. Nebo ho shodit,“ konstatoval Martin Havlík.
Začátečníci musí také počítat s určitým vstupním kapitálem. Vybavení je může vyjít i na desítky tisíc korun. „Je to velmi individuální. Záleží na tom, jestli dají přednost bazaru nebo zbrusu novému vybavení. Ceny se pohybují v rozmezí od deseti do čtyřiceti tisíc korun,“ informoval profesionální instruktor.

Odměnou za investici vloženou do vybavení na snowkiting je pak téměř neomezená volnost a radost pohybu bez dlouhých front a desítek minut čekání na sjezdovkách.