Tentokrát se u rybníka sešlo sedm soutěžních posádek, které soutěžily o putovní pohár a drobné ceny. Mezi nimi byli například Krtci, Pavouci, Uprchlíci nebo třeba Pat a Mat. „Náš rekord je asi devět týmů, ale i sedm je krásné,“ prozradil jeden z organizátorů Českobělské neckyády Milan Kubát.

Na účastníky neckyády čekaly celkem tři disciplíny, a to závod po vyznačené trase podél rybníka, soutěž o nejsympatičtější plavidlo a přeběhnutí vratkého mola. „Jednotlivé časy a hlasy se pak sečtou a na základě nich vyhodnotíme vítěze,“ prozradil Kubát.

Při výrobě plavidel hrály prim palety, sudy a polystyren. Ovšem ani tyto materiály jednomu z týmů nezajistily udržení se na hladině a z Ponorky se tak málem stala skutečná ponorka. Posádka tohoto plavidla ovšem ukázala svůj smysl pro humor a pojem „plavidla na vlastní pohon“ si vyložila po svém. Stabilitu lodi zajistili dva členové, kteří se zároveň stali dvěma motory a Ponorku do cíle dotlačili.

Účastníky recesistických závodů neodradilo ani deštivé počasí. „Na každé neckyádě, kterou pořádáme, ráno prší. Naštěstí se to ale vždy vybere,“ zasmál se Kubát. „V sobotu odpoledne bylo takřka ideální počasí, lidí nakonec přišlo dost, takže my jsme spokojení,“ zhodnotil.

Na své si ale přišli i návštěvníci. Kromě zábavné podívané na ně čekal i doprovodný program, a to tradiční paintball a skákací hrad, ale i jedna novinka. „Snažili jsme se to odpoledne trochu zpestřit a vymysleli jsme skluzavku. Zájemci se mohou sjet po laně nataženém přes rybník. Na tomto jsme se v rámci těch týdenních příprav vyřádili nejvíce,“ zasmál se Kubát.

Českobělští dobrovolní hasiči, kteří akci pořádají, se letos rozhodli podpořit nadaci Krtek, která pomáhá onkologicky nemocným dětem. Na její konto šel veškerý výtěžek z prodeje triček, odznáčků, náramků, klíčenek s kolečkem do košíků, tašek a multifunkčních šátků s logem nadace. Největší zájem byl prý o trička.

Jak prozradila ještě před akcí starostka sboru Dagmar Rakušanová, nadaci Krtek nevybrali náhodou. „Zvolili jsme ji proto, protože jedné rodině z místních obyvatel a z řad hasičů pomáhala při léčbě jejich malé dcerky,“ svěřila se Rakušanová.