Do startu třicítky byli závodníci vpuštěni hned po třech vlnách zhruba po 200 startujících. „Veřejnost si mohla užít velice zajímavou a precizně připravenou trať, o kterou se organizátoři i přes sněžení náležitě postarali,“ přiblížil mluvčí Jizerské 50 Richard Valoušek.

V úvodním kopci K Buku měl každý dostatek prostoru na bruslení a čelo závodu se rychle nadělilo. Po dvaceti kilometrech a necelé hodině závodu projížděla Hřebínkem trojice: Jakub Pšenička, Jakub Graf a vítězný Hasilla.

Účastník letošních čtyř štací světového poháru v biatlonu Hasilla rozhodl v posledních kilometrech. „Nakonec to bylo super. Kluci rozjeli dobré tempo a já jsem se držel vzadu. Od Hřebínku jsem si nebyl jistý, jak vede trať a s nástupem jsem čekal. Rozhodl jsem se pro něj, až když se najelo na úvodní úsek, kde jsem to už znal,“ komentoval svou výhru vítěz. Druhý skončil Pšenička a třetí Graf.

V kategorii žen obhájkyně výhry z roku 2020 Klára Moravcová přetlačila další místní závodnici Terezu Tužilovou až v úplném závěru. „Tereze jsem ujela trochu ve sjezdu U Černé Nisy, protože jsem měla skvělé lyže a už jsem to podržela. Byly to asi tři nejrychlejší kilometry v této sezoně,“ vypověděla v cíli vítězka. Moravcovou s Tužilovou doplnila na bedně mírně nespokojená vítězka Krušnohorské 30 Jana Jetmarová.V programu už zbývají pouze závody klasickou technikou, ale bude jich ještě kupa. Široká veřejnost si v sobotu 12. února může zajet Jizerskou 25 a ČT Jizerskou 10 klasicky.