Světla na železničním přejezdu varovala před vlakem. Přesto na něj řidič nákladního auta vjel a zavinil srážku s přijíždějící soupravou. Zranilo se osm lidí. Pět let stará událost patří k nejvážnějším z těch, které se na nechráněném křížení kolejí a silnice ve Velkých Pavlovicích na Břeclavsku staly. Letos tam železničáři umístí závory.

Nové závory:

Brněnsko:
Borač – Štěpánovice
Střelice
Troubsko
Břeclavsko:
Velké Pavlovice

Úpravy vítá velkopavlovický místostarosta Petr Hasil. „Přejezd bude bezpečnější. Bývá tam problém se sluncem. Když zapadá, je v místě špatně vidět. Stávají se tam dopravní nehody,“ reagoval. Radnice tam navíc plánuje přechod kolejí pro pěší.

Za nebezpečný považují velkopavlovický přejezd i policisté. Jejich dopravní inženýři v minulosti železničářům vícekrát doporučili, aby místo lépe zabezpečili. „Přejezd plánujeme osadit závorami v období od 25. května do 5. června letošního roku,“ přiblížila mluvčí Správy železnic Nela Friebová.

Správci železnice letos doplní závory ještě na třech dalších přejezdech v Jihomoravském kraji, všechny jsou na Brněnsku. „Mezi Boračí a Štěpánovicemi, ve Střelicích a v Troubsku,“ vyjmenovala Friebová. Úpravy posledních dvou zmíněných přejezdů jsou součástí elektrifikace trati z Brna do Zastávky u Brna.

Drážní inspekce dlouhodobě prosazuje závory na všech přejezdech, přesto stále však některé z nich zůstávají nechráněné. „Takové zabezpečení je z dlouhodobého hlediska nejméně rizikové a fakticky vylučuje chybu, tedy omyl řidiče,“ poukázal generální inspektor Jan Kučera.

Upozornil však, že proti řidičům, kteří závory objíždí, žádné zabezpečení nepomůže. „V tom případě se jedná o sebevražedné jednání ze strany účastníka provozu na silnici,“ konstatoval Kučera.

S tím souhlasí i řidič David Korda z Břeclavi. „Obávám se, že lidská hloupost a nadutost jsou bezbřehé. Závory jsou dobrá věc, pro slušné lidi se omezí riziko nehody. Ale pro jistou skupinu obyvatel budou závory představovat výzvu pro jejich překonání v době, kdy budou stažené,“ uvedl.

Mezi sklopenými závorami zůstalo stát loni v prosinci auto na přejezdu mezi Mikulčicemi a Moravskou Novou Vsí na pomezí Hodonínska a Břeclavska. Jeho řidič na něj vjel, když byla obě ramena nahoře, vtom se však spustila. Srážce zabránil spolujezdec, který jednu ze závor nadzvedl a vůz včas ujel. „Přestupce jsme nevypátrali,“ uvedl policejní mluvčí Petr Zámečník. Řidiči hrozí pokuta až pět tisíc korun i zákaz řízení.

Správa železnic plánuje doplnit závory na všechny přejezdy, kde je to technicky možné, do roku 2023.