„Ve škole se objevilo několik pozitivních nálezů na covid-19. Nemocní jsou učitelé i žáci,“ oznámila škola na svém webu. Distanční výuka do odvolání nebude. Podle ředitele Radka Hacha distanční výuku škola nemůže poskytovat, protože více než sedmdesát procent učitelů je na nemocenské. Pozitivní nálezy se vyskytly u neočkovaných i u očkovaných.

Odběry na testování na koronavirus. Ilustrační snímek
Počet nově nakažených klesl. O státních svátcích se však méně testuje

Karanténu nařídila hygienická stanice. „S hygieniky jsme v úzkém kontaktu a konzultujeme s nimi všechny kroky,“ sdělil Deníku ráno ve středu 29. září ředitel. Školní družina je také mimo provoz a obědy a svačiny ve školní jídelně jsou odhlášené. Škola žádá všechny rodiče, aby svým dětem zařídili PCR test, pokud u nich zpozorují příznaky nemoci. Potvrzení na ošetřovné rodičům žáků do 10 let bude vydávat škola.

Provoz v mateřské škole v Braňanech je nezměněn. Pokud je to možné, rodiče nemají do školky posílat děti, jejichž starší sourozenci jsou žáky základní školy a musí být v karanténě. Školka zatím nehlásí žádný pozitivní případ. „Rodiče jsou velmi rozumní,“ dodal ředitel.

Polovina obyvatel je naočkována 

Obec, která je zřizovatelem školy a školky, žádná další opatření nepřijala. „Dnes má pan ředitel jednání s hygieniky, kde se rozhodne, co dál,“ sdělila starosta Petr Škanta. Vyhlášení karantény podle něj ovlivnil návrat dětí ze školy v přírodě.

Obec nedávno oznámila, že v rámci prevence přijede do Braňan mobilní očkovací tým zajištěný Ústeckým krajem. Takzvaný očkobus bude v obci 12. října od 17 hodin. „Očkování bude bez registrace,“ sdělil starosta.

Očkování proti koronaviru - ilustrační foto
Vakcíny z domovské země v ČR neplatí. Studenti z ciziny se proto očkují podruhé

Podle serveru Mobilní rozhlas za úterý 27. září přibylo v Braňanech 10 nových případů covidu, v pondělí to byly tři případy. V rizikové věkové skupině nad 65 let nepřibyl žádný nově nakažený. Pro srovnání: v Litvínově za úterý přibyly dva nové případy (v pondělí 1), v Mostě za úterý přibyl jeden nový případ (v pondělí 2).

V Mostě a okolí je proti covidu očkováno alespoň jednou dávkou celkem 52 procent obyvatel, což je téměř 39 tisíc lidí, z toho 38 tisíc osob má ukončené očkování.