V říjnu 2022, když bylo Viktorovi patnáct, šel na procházku se svým psem Miou do lesa jako každý jiný den. Byl vždy spíše neposedný a rád sportoval, tak ani při procházkách s Miou nesměla být nuda, proto spolu nevynechali žádný parkourový kousek. Když se u lesa objevila hromada klád, byla to pro oba výzva. Klády se však pod nohama Viktora pohnuly a zavalily ho. Utrpěl úraz páteře, který upoutal na vozík. Tělo zůstalo od pasu dolů ochrnuté. Kompletně přerušená mícha převrátila jeho život naruby. Chlapec z Děčína se léčí v Janských Lázních, kde nastoupil v září do 1. ročníku Střední školy Olgy Havlové pro žáky s tělesným postižením.

Šestnáctiletý chlapec Viktor Lauko z Děčína se léčí v Janských Lázních. V září tam nastoupil do 1. ročníku Střední školy Olgy Havlové pro žáky s tělesným postižením. Na světě přitom dosud neexistovala funkční forma léčby pro pacienty s úplným přerušením míchy. Janské Lázně se zabývají léčbou ochrnutí pomocí elektroakupunktury už několik let.

„Když se stal Viktorovi úraz a lékaři nám řekli diagnózu, že syn už nebude chodit, tak jsme zjišťovali, co by se s tím dalo dělat. Jeho pobyt v Janských Lázních nám dává smysl. Je tam skvělá péče. Jsme hrozně vděční, že jsme se dostali k panu doktorovi Olšákovi. Cítíme naději, že to není konec, že se může v léčbě pokračovat a jít dál,“ zdůraznila Petra Lauková.

Autorem inovativní léčebné metody je rehabilitační lékař Peter Olšák pocházející ze slovenské Ilavy. V dětské léčebně Vesna v Janských Lázních působí od roku 2020. Léčbu elektroakupunkturou u něj absolvovalo již více než 700 pacientů s těžkými poruchami hybnosti.

Akupunkturní jehly s elektrickým proudem

Metoda propojuje tradiční akupunkturu se současnými znalostmi fyzikální léčby. Lékař napíchne pacientovi akupunkturní jehly a poté pomocí přístroje přivede do akupunkturních jehel elektrický proud. To pacienti vnímají jako mravenčení a při větší intenzitě dochází také k viditelným svalovým kontrakcím. Proud pomáhá dráhám v těle, které jsou poškozeny, aby lépe fungovaly.

Implantáty v mozku a páteři dříve ochrnutému muži umožnily znovu chodit
Muž po úrazu ochrnul. Díky převratné technologii může po letech znovu chodit

U Viktora se podařilo částečně obnovit pohyb v trupu a dolních končetinách, přestože utrpěl kompletní přerušení míchy. „V praxi se to projevuje tak, že pacient přestane od určité výšky trupu cítit své tělo a nedokáže ovládat svůj pohyb pod touto hranicí. Tak tomu bylo i u Viktora a tento stav trval 13 měsíců od úrazu. Jakmile se dostal k léčbě pomocí elektroakupunktury, začal postupně aktivně používat svaly trupu a v oblasti kyčlí. Dnes je schopen částečně hýbat nejen trupem, ale také dolními končetinami. Stále u něj ale přetrvává kompletní porucha vnímání pohybu,“ popsal případ chlapce z Děčína Peter Olšák.

„Viktor se svojí diagnózou neměl nárok na elektroléčbu. Řekli nám, že to je zbytečné. My jsme se však nevzdali a hledali cestu. Našli jsme ji v Janských Lázních. Už od druhé aplikace elektroakupunktury reagují Viktorovy nohy mnohonásobně více. Vidím, že se otevřela cesta pacientům k léčbě. Díky panu doktorovi jsou patrné změny a pokrok také u dalších pacientů,“ ocenila Petra Lauková.

Rozpohyboval i další ochrnuté pacienty

Peter Olšák přidává také příklad dalšího pacienta s kompletním přerušením míchy, u kterého prokazatelně dochází k obnově pohybu. Metodou elektroakupunktury léčí 32letou ženu, která utrpěla těžký úraz míchy s úplnou ztrátou pohybu a vnímání.

„Po pěti aplikacích elektroakupunktury umí částečně aktivovat některé pohyby trupu a v kyčlích, dochází dokonce i ke změně vnímání v těchto částech těla. Věřím, že se ještě podaří těmto pacientům další obnova pohybu, aby mohlo dojít ke zkvalitnění jejich běžného života navzdory těžkému postižení. Naší vizí je provést aplikace u dalších pacientů, aby bylo možné zjistit, u kolika procent pacientů s kompletním přerušením míchy bude naše léčba účinná,“ upřesnil autor léčebné metody.

Sbírka Pomozme Vikymu na nohy: Na co konkrétně budou peníze z této sbírky použity?
V prvním případě na pořízení doporučeného exoskeletu, aby mohl Viky vertikalizovat a cvičit chůzi pravidelně. A pokud by nějaké peníze přebývaly, použijí se na intenzivní cvičení s terapeuty a procedury, které Vikymu zlepšují jeho zdravotní stav. 

K léčbě se mohou hlásit lidé, kteří mají potvrzenou diagnózu kompletního přerušení míchy. Mezi další kritéria patří doba od úrazu, respektive propuštění ze spinální jednotky do 6 měsíců od úrazu a stav bez obnovy pohybu nebo citlivosti trupu a končetin.

U pacientů není pokrok stejný, vždy záleží na povaze a závažnosti postižení. Spektrum diagnóz, u kterých aplikaci této metody v Janských Lázních zvažují, je velmi široké.

„Je potřeba vždy zhodnotit celkový stav pacienta a nastavit si reálné cíle. Metoda je vhodná pro většinu ochrnutých pacientů, u kterých se pohyb obnovuje velmi pomalu. Jsou po mozkové mrtvici, poškození míchy a poranění periferních nervů. Dobrých výsledků dosahujeme i v léčbě pacientů s roztroušenou sklerózou, u kterých dojde k akutní atace, která vyústí do omezení pohybu. Čím je postižení těžší, tím je důležitější, aby pacienti aplikaci dostali rychle,“ vysvětlil Peter Olšák.

Jiří Štrunc byl jednou z tváří Policie ČR. Po úrazu je ale ochrnutý, musel od policie odejít a on i jeho rodina potřebují pomoc
Policista ochrnul po skoku do bazénu. Jeho rodině pomůže sbírka

Díky vývoji speciálních akupunkturních jehel, vyvinutých na Univerzitě Palackého v Olomouci, bude zároveň aplikace pro pacienta v budoucnu více komfortní. „Jehly jsou inovativní především třemi hlavními parametry, kterými jsou zvýšená účinnost výsledku o 30 - 40 procent oproti klasické jehle pro akupunkturu, větší komfort pro pacienta při aplikaci a nižší riziko nežádoucího vytažení během aplikace,“ dodal rehabilitační lékař Peter Olšák. Léčba v současné době není hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Jedna třicetiminutová aplikace stojí 500 korun.

Peter Olšák

Narodil se v roce 1985 v Ilavě na Slovensku. Po studiích na Lékařské fakultě Univerzity Palackého v Olomouci pracoval deset let jako rehabilitační lékař v olomoucké fakultní nemocnici. Na podzim 2020 nastoupil do dětské léčebny Vesna v Janských Lázních. Elektroakupunkturu začal u pacientů s těžkými poruchami hybnosti používat v roce 2016, touto metodou jich odléčil více než 700. O elektroakupunktuře přednáší, věnuje se výuce akupunktury a elektroakupunktury pro lékaře. Je vědeckým sekretářem České lékařské akupunkturistické společnosti JEP. V minulém roce vedl tým vědců Univerzity Palackého v Olomouci, kteří zvítězili v soutěži Transfera technology day 2023 s inovativními jehlami pro aplikace elektroakupunktury.