Zbraně a střelivo, ke kterým nemají platné doklady, mohou zájemci na policejních stanicích v Libereckém kraji odevzdávat bez hrozby postihu ještě čtyři dny. Zbraňová amnestie totiž trvá od letošního 30. ledna do 31. července.

„Zatím nám lidé odevzdali 184 zbraní a 3 698 kusů střeliva,“ přiblížil dosavadní průběh mluvčí krajské policie Vojtěch Robovský.

Zatímco například v Pardubickém kraji letos majitel odevzdal kuriozitu v podobě protiletadlového kanónu z roku 1938 vážícího pět metráků či tanku a samohybného děla, v našem regionu se zatím s podobným úlovkem nesetkali. „Kromě několika podomácku vyrobených zbraní nám byla odevzdána také signální pistole, kterých je v ČR registrovaných do současné doby jen sedm,“ doplnil Vojtěch Robovský.

V minulosti přesto nebyli zdejší policisté ochuzeni o zajímavé případy. Při minulé zbraňové amnestii na služebnu zavítal muž, který přinesl 33 zbraní, jež našel po smrti svého otce. V Liberci se zase setkali i s kumulativním granátem PG 9 Warior ráže 73 milimetrů.

„Jednalo se o granát určený pro střelbu z tarasnice Warior. Byl však označený jako inertní, neboť místo trhaviny měl v sobě asfalt,“ řekla tehdejší mluvčí Vlasta Suchánková. S německým samopalem MP 40 ráže 9 x 19 Parabelum ze druhé světové války se setkali policisté na služebně v České Lípě.

Vlastník zbraně obdrží potvrzení o jejím předání a následně proběhne expertiza, která vyloučí, že byl se zbraní spáchán trestní čin. Pokud je zbraň „čistá“, může se její majitel rozhodnout, co s ní udělá dál. Jednou z možností je legalizace, pokud dotyčný má veškerá povolení a zbrojní průkaz. Dále ji může prodat někomu se zbrojním průkazem s tím, že musí oba přijít na policii a obchod udělat zde. Často volí třetí variantu, a to ponechání zbraně policistům. „Ve srovnání s předchozími amnestiemi má ta letošní klesající tendenci,“ dodal Robovský. Před sedmi lety liberecký odbor služby pro zbraně a střeliva vybral na 253 zbraní a 9070 kusů střeliva.

Změna předpisů

Novela zákona o zbraních a střelivu, která začala platit od konce ledna letošního roku, přinesla několik změn. Přibyly nové kategorie zbraní. „Dále ruší zakázané doplňky zbraní, například noktovizory, tedy doplňky zbraní pro noční vidění,“ upřesnila vedoucí Odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál Dagmar Fialová. Beze změny nadále zůstává platnost zbrojního průkazu, která trvá deset let od vydání průkazu. Zbraňové amnestie proběhly v letech 1996, 2003, 2009 a 2014.

Kontrolám podléhají i vojenská muzea. Příkladem může být to, jež nyní vzniká v Heřmanicích v Podještědí. Disponuje sice vozovým parkem, kde jsou exponáty pojízdné, ale musí mít znehodnocený zbraňový systém.