Pět tzv. včelích oddělků si město koupilo od včelaře Milana Dvořáčka ze Sazomína. Právě on se bude o městské včely zároveň starat. Oddělek je vlastně malé včelstvo s mladou matkou, dělnicemi, včelím plodem a zásobami. „Letos se budou včely adaptovat na nové stanoviště a připravovat na zimu. Včelař je bude přikrmovat cukerným roztokem a preventivně ošetřovat proti parazitům,” řekla Tereza Dejmalová z odboru životního prostředí žďárské radnice, která se o projekt stará.

O včelstva na Ústředním hřbitově v Brně se stará včelař Martin Brzobohatý s kolegy.
Brněnská rarita? Hřbitovní med. Z úlů na pohřebišti už jej vytočili 70 kilo

Na první menší várku medu se město může těšit až příští rok, mohl by se pak používat jako propagační předmět. Včely budou teprve sílit, včelaři proto odhadují, že z jednoho včelstva může být deset až patnáct kilo medu.

Dvacet kilo medu za rok 

Běžný roční průměr je podle včelařů kolem dvacet kilo medu na včelstvo, záleží ale na podmínkách a počasí. „Počáteční náklady na pořízení úlů a včelstev včetně péče o ně jsou 44 tisíc korun, v dalších letech budou výrazně nižší,“ zmínila mluvčí žďárské radnice Blanka Sobolová.

Úly jsou od pondělí 18. července umístěné na pravé straně směrem od parkoviště k radnici, jsou oddělené zelení a označené výstražnou cedulí.

Základem úspěchu každého včelaře je mít zdravé včelstvo a dobře umístěné úly.
Náročný koníček. Včely nejsou věc, ale živí tvorové, říká zkušený včelař

Stanoviště vybrali včelaři s ohledem na dostupnost kvetoucích stromů, květin a zahrádek. Včela přitom doletí až čtyři kilometry. „Rádi bychom tímhle způsobem podporovali a propagovali včelaření, v plánu jsou třeba exkurze. Do budoucna uvažujeme o tzv. online úlu s webkamerou,” doplnila Hana Daďourková ze žďárského odboru životního prostředí.