Pět tzv. včelích oddělků si město koupilo od včelaře Milana Dvořáčka ze Sazomína. Právě on se bude o městské včely zároveň starat. Oddělek je vlastně malé včelstvo s mladou matkou, dělnicemi, včelím plodem a zásobami. „Letos se budou včely adaptovat na nové stanoviště a připravovat na zimu. Včelař je bude přikrmovat cukerným roztokem a preventivně ošetřovat proti parazitům,” řekla Tereza Dejmalová z odboru životního prostředí žďárské radnice, která se o projekt stará.

Na první menší várku medu se město může těšit až příští rok, mohl by se pak používat jako propagační předmět. Včely budou teprve sílit, včelaři proto odhadují, že z jednoho včelstva může být deset až patnáct kilo medu.
Dvacet kilo medu za rok
Běžný roční průměr je podle včelařů kolem dvacet kilo medu na včelstvo, záleží ale na podmínkách a počasí. „Počáteční náklady na pořízení úlů a včelstev včetně péče o ně jsou 44 tisíc korun, v dalších letech budou výrazně nižší,“ zmínila mluvčí žďárské radnice Blanka Sobolová.
Úly jsou od pondělí 18. července umístěné na pravé straně směrem od parkoviště k radnici, jsou oddělené zelení a označené výstražnou cedulí.

Stanoviště vybrali včelaři s ohledem na dostupnost kvetoucích stromů, květin a zahrádek. Včela přitom doletí až čtyři kilometry. „Rádi bychom tímhle způsobem podporovali a propagovali včelaření, v plánu jsou třeba exkurze. Do budoucna uvažujeme o tzv. online úlu s webkamerou,” doplnila Hana Daďourková ze žďárského odboru životního prostředí.