Ivana Křížová, ředitelka Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické v Plzni, Deníku řekla, že největší zájem je o obor praktická sestra, v kurzu je ale také zdravotní lyceum a masér sportovní a rekondiční.

„Přihlášky budeme mít kompletní až 1. března, nicméně už nyní dle návštěvnosti při dnu otevřených dveří předpokládáme velký zájem. V posledních letech otevíráme čtyři třídy, které jsme schopni naplnit, a ještě máme převis,“ přiblížila.

DNA odhaluje cestu alpského vlka na Hanou
Uběhl 600 kilometrů. Vlk od Olšan přišel na Moravu z Alp, potvrdili vědci

Obor praktická sestra se podle ní v posledních letech těší oblibě díky lepšímu platovému ohodnocení a v době covidu také díky mediální pozornosti. Prestiž se ale také zvedla navrácením názvu oboru.

V dobách, kdy byla praktická sestra přejmenována na zdravotního asistenta, nebylo zájemců o studium mnoho. „Zdravotní sestra je profese, která je moc hezká a má budoucnost. Ten, kdo se jednou stane zdravotníkem, na trhu práce se neztratí,“ doplnila Ivana Křížová.

Velké množství přihlášek očekávají na Střední zdravotnické škole Klatovy. Deníku to potvrdil zástupce ředitelky Lukáš Rendl. „V prvních ročnících oboru praktická sestra máme plno. I na dny otevřených dveří přišlo hodně uchazečů. Myslím, že je to dáno i silnými ročníky,“ odůvodnil Rendl.

Deseti až patnáctiprocentní nárůst uchazečů zaznamenali na Fakultě zdravotnických studií Západočeské univerzity v Plzni a podobná situace by mohla nastat i letos. „Covid byl i k něčemu dobrý a pomohl právě zájmu o zdravotnictví. Dalším faktorem je nástup silných ročníků. Každý rok na naši fakultu přijímáme 350 studentů, přičemž se jich hlásí 1200 až 1500,“ zhodnotil děkan fakulty Lukáš Štich.

Kozí farma ve Vizovicích má první letošní kůzlata. Narodilo se jich devadesát, další várka devadesáti kůzlat se očekává.
VIDEO: Kozí nadělení. Na farmě ve Vizovicích se letos narodí dvě stovky kůzlat

Děkan doplnil, že velkým lákadlem je i uplatnění na trhu práce. „99,8 procent našich absolventů odchází po škole do zaměstnání. Pracují totiž už během studia,“ informoval Štich.

Zdravotní sestry, fyzioterapeuti či záchranáři jsou stále velice žádaní a fakulta by více studentů uvítala. Ministerstvo ale podle děkana nelékařské obory příliš nepodporuje. „Vše je to o financích, ministerstvo upřednostňuje hlavně pedagogy a lékařské obory. Na nás se v tomto směru pozapomnělo. Pokud bychom nabrali víc studentů, nevím, z čeho bychom zaplatili učitele,“ argumentoval s tím, že škola musí při přijímání vzít v potaz i praxe. „Aby měli naši partneři, tedy nemocnice a lázně, pro studenty místo,“ poznamenal.

Lukáš Štich zdůraznil, že právě absolventi nelékařských oborů jen málokdy odcházejí pracovat do zahraničí.