Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ze školy mohou děti přinést nečekanou nadílku: kolonii hmyzu ve vlasech

Škola může být pěkná všivárna. A to, prosím, není hodnocení některého žáka, který by si dovedl představit onačejší způsob trávení času! Jde o obsah varování středočeských hygieniků. Krajská hygienická stanice upozorňuje na výskyt vší, a to právě na školách.

14.12.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/archiv

Podzimní čas přitom patří k rizikovějším obdobím. Ohroženy jsou zvláště menší děti.

Napadá děti i dospělé

Bezkřídlý hmyz Pediculus capitis cizopasící na lidských hlavách se sice česky nazývá veš dětská, může ale parazitovat i na dospělém člověku, upozornila Alena Šípková z krajské hygieny. Právě dětské kolektivy – ať už ve školách, nebo při rekreačních pobytech letních i zimních – jsou ale prostředím, kde se vším daří. Příznivou zprávou je, že vešky jsou sice nepříjemné, nicméně nepředstavují vážnější riziko. V našich podmínkách nepřenášejí žádné původce infekčních onemocněné. Škrábání svědící kůže však může přivodit bakteriální infekci.

Sluší se zdůraznit, že chytit vši není ostuda. Mýtus, že zavšivenost má souvislost se zanedbáváním hygieny, se sice úporně udržuje – s pravdou ale nemá nic společného. Tihle nevítaní souputníci se šíří těsným kontaktem s napadenou osobou. Ovšem pozor: nejen v případech, kdy je hlava na hlavě. Protože mimo tělo hostitele vydrží až 24 hodin, rizikové je i půjčování a společné užívání rozmanitých předmětů: nejen hřebenů, ale také čepic (a rovněž jiných pokrývek hlavy včetně přileb nebo třeba brýlí pro virtuální realitu) nebo ložního prádla. Naopak lze zaručit, že vši nechytíte od zvířat.

Odhalit problém umožní nejen hemžení ve vlasech (kde nejživěji bývá těsně u pokožky). Leccos může naznačit nadměrné svědění hlavy – a napoví také lechtání způsobené prolézáním vší mezi vlasy (nejčastěji po večerním ulehnutí do postele). Nápadnými mohou být rovněž neklidnost, trvalá ospalost a nepozornost ve škole, což ovšem leckdy provází i patálie úplně odlišného charakteru.

Jenom hřeben nepomůže

Na rozdíl od vší cizopasících na jiných částech těla nemá napadení vší dětskou jakoukoli souvislost s hygienou – což je dobré vědět i pro případ, že se vší chceme zbavit. Běžné úkony hygieny jako je pravidelné mytí hlavy či česání vlasů běžným hřebenem nepomohou. Kdo chce dát vším sbohem, musí sáhnout po speciálních přípravcích; v lékárnách se dají koupit bez předpisu.

Nestačí však přečíst si návod a pak se jím přesně řídit. Nezbytnou součástí odvšivení je také mechanické odstranění hnid: nejprve za pomoci hustého hřebenu, ty zbývající pak stáhnout z vlasů nehtem. Osvědčenou fintou je před vyčesáváním vlasy namočit. „Na suchých vlasech totiž parazit dokáže lézt; kličkovat – a hřebenu se úspěšně vyhýbat,“ vysvětlila Šípková.

Nestačí se navíc zaměřit pouze na děti. Pokud se vši objeví, je to problém celé rodiny. Prohlídce a případným nápravným opatřením tak nemohou ujít ani dospělí. Součástí společného boje musí být také praní ručníků, ložního prádla i oblečení v horké vodě. Textilie, u nichž takovéto ošetření není možné, lze uložit do plastového pytle a asi na dva týdny vzduchotěsně uzavřít. Nelze zapomenout na důkladnou očistu používaných hřebenů, ale ani na luxování celé domácnosti: vysátí podlahy i čalouněných povrchů.

Škola smí jen upozorňovat

Řešit všivý problém je povinností rodičů – nikoli školy, vyvracejí hygienici docela hojně rozšířený omyl. Řada rodičů má přesto jasno, že by měli zasáhnout kantoři. Zvlášť když zjistí, že odvšivování je celkem drahý špás – jediná z kúr, které by se měly opakovat, přijde na stokoruny – a často navíc s problematickým výsledkem. Leckterá nabízená chemie už ztratila účinnost. Navíc se stává, že odvšivené dítě má zakrátko hnidy na hlavě opět. Proč? Vymýtit vši v celém třídním kolektivu se holt nepodařilo.

Zákonní zástupci také mají neprodleně upozornit třídního učitele a vedení školy, pokud u svého dítěte naleznou vši či jejich hnidy. Pokud vši odhalí pedagogové, musí okamžitě informovat nejen rodinu daného dítěte, ale i všech ostatních dětí z kolektivu, a zajistit patřičná opatření. „Postižené dítě izolovat od ostatních dětí pod dohledem zletilé fyzické osoby a následně je předat do péče rodičů,“ upozornila hygienička Šípková, že správný postup řeší paragrafy zákona o ochraně veřejného zdraví.

Práva škol jsou omezena: „Zákonné zmocnění provádět prohlídku dětí pedagogičtí pracovníci nemají.“ Plošné kontroly dětských hlav jsou tedy vyloučeny. Alespoň by měly být; občas se stane, že to některý vyučující riskne. V případě odhalení vší ve škole však má do rodin zamířit pouze obecné upozornění.

Může dojít i na sociálku

Za ideální řešení (zejména v případě mateřských škol) se považuje situace, kdy se podaří zkoordinovat aplikaci vhodných prostředků u všech dětí z kolektivu – včetně jejich rodinných příslušníků – v předem dohodnutém jednotném termínu. Deník nicméně získal poznatek, že ne vždy se psané vzkazy a upozornění na internetových stránkách školy setkají s náležitou odezvou. Naznačují to informace hned z několika škol (jež si však nepřejí být s vešmi spojovány, protože tohle nadělení je mnohými pociťováno jako potupa, i když se může objevit kdekoli a kdykoli). Někdy prý dokonce nic neřeší ani telefonické upozornění konkrétních rodičů.

Škola se pak zpravidla obrací na hygieniky. Ani ti už ale nemají taková oprávnění jako kdysi, kdy dokonce chodili děti do škol prohlížet a provádět opatření. Již 17 let nejsou v pozici zdravotníků, ale úředníků. Mohou poskytnout dopis s vysvětleními a doporučeními, které pak škola dále předává do rodin.

Pokud se v některých případech nedaří dosáhnout nápravy, hygienici radí pozvat rodiče do školy. Nespolupracujícího zákonného zástupce může ředitelství vyzvat k osobní účasti na projednávání závažných otázek týkajících se vzdělávání žáka či dítěte – a školský zákon stanoví, že tuto výzvu je oslovený povinen respektovat.

Dalším krokem je pak možnost kontaktovat sociálku – oddělení sociálně právní ochrany dětí. OSPOD se může snažit dohlédnout, aby si rodiny obstaraly vhodné přípravky a správně je použily. Například zkušenosti z Kladna ale ukazují, že ne vždy je to jednoduché – dokonce ani v případech, kdy úředníci zakoupený preparát přímo přinesou.

Nejčastější chyby při hubení vší
- Nedodržení návodu k použití odvšivovacích přípravků (zejména požadavek opakované aplikace); někdy se také doporučuje vystřídat několik odvšivovacích přípravků
- Neodstranění (mechanické) hnid z vlasů
- Podcenění preventivních prohlídek a ošetření vlasů i u ostatních členů rodiny včetně ošetření textilií, se kterými postižené osoby přišly do styku
- Uplatnění neodborných postupů – například prosté obarvení vlasů, které však vši ani hnidy nezlikviduje

Zdroj: Krajská hygienická stanice Středočeského kraje

Autor: Milan Holakovský

14.12.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Přijmeme skladníka 33 000 Kč

Přijmeme šikovného a zodpovědného skladníka do velkoobchodu zeleniny a potravin na přípravu zboží dle objednávek. Směnný provoz (8.5hod.). Mladý kolektiv, HPP, smlouva na dobu neurčitou, fyzicky náročná práce, příjemné prostředí, zaměstnanecké výhody. Plat až 33.000 Kč HM, možnost dalšího přivýdělku, prémií po zaučení a kariérního růstu.

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 105 Kč

Zámečníci strojů strojní zámečník. Požadované vzdělání: nižší střední. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 105 kč, mzda max. 120 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Náplň práce: , Manipulace s hutním materiálem a s vylisovanými dílci, montáž výrobků, příprava výrobků pro lakování, práce s manipulačním ručním vozíkem, příspěvek na životní pojištění, další vzdělávání v oboru, Požadujeme:, SOU technického zaměření, manuální zručnost, , Nabízíme:, práci ve stabilní firmě s dlouholetou tradicí, motivující mzdové ohodnocení, čtvrtletní prémie, hrazené stravování, 1 týden dovolené navíc, příspěvek na životní pojištění, odměny za plnou docházku, odměny při životních a pracovních výročích, poskytujeme bezúročné půjčky pro zaměstnance, příspěvek na péči o pracovní oděv, ubytování ve firemní ubytovně. Po zapracování možnost úpravy pracovní smlouvy na dobu neurčitou, další možnost karierního růstu. PP do 31.3.2019 po zapracování změna PP na dobu neurčitou , Způsob kontaktování zaměstnavatele: životopis na e mailovou adresu, tel. kontakt, osobně na personální útvar.. Pracoviště: Meva a.s., Na Urbance, č.p. 632, 413 01 Roudnice nad Labem. Informace: Marcela Hadravová, +420 416 823 282.

Služby - Kadeřnice Praha 6 22 000 Kč

Kadeřnictví na P-6 hledá kadeřnici na HPP. Pracovní náplní je prodlužování vlasů, barvení, střihy, příprava a zpracovávání vlasů pro prodlužování a prodej. Zaškolení samozřejmostí, pracovní doba po-pá / 8hod., víkendy volné, příjemný kolektiv, zázemí. Plat 22.000 Kč. Možnost karty MultiSport.

Služby - Dlouhodobý přivýdělek 200 Kč

Naše firma se dlouhodobě zabývá čištěním sedacích souprav a čalounění. Do našeho kolektivu sháníme nového kolegu. Nejedná se o pravidelnou pracovní dobu, práce je nepravidelná, nárazová a velmi dobře ohodnocená (vhodná jako druhé zaměstnání)


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jan Kopic z Plzně (vlevo) a Jakub Podaný z Dukly.
AKTUALIZOVÁNO
11

Úspěšný start mistra do sezony. Plzeň otočila bitvu na Dukle

Strážník Pavel Jindra a poškozený Jan Rytíř (světlé sako) předvádí soudci Pavlu Kudělovi (v hnědém klobouku) jak se chovali při incidentu.
1 6

Na podporu odsouzeného strážníka vznikla sbírka i facebooková stránka

AKTUALIZOVÁNO

V Německu muž pobodal cestující v autobuse. Byl to masakr, líčil svědek

Útočník v autobuse v severoněmeckém Lübecku pobodal čtrnáct lidí, z toho dva vážně. Podle portálu Lübecker Nachrichten byl útočníkem 34letý německý občan původem z Íránu, který po útoku v autobuse zanechal batoh, z něhož vycházel kouř.

Jen ano znamená ano. Španělsko chystá zákon o sexu se souhlasem

Španělská vláda chce zavést zákon o sexu se souhlasem, který by předešel nejednoznačnostem v případech znásilnění. Podle nové legislativy by souhlas s pohlavním stykem musel být výslovný, cokoli jiného by bylo považováno za nesouhlas. Podobné opatření zavedlo nedávno i Švédsko.  

Kritické irské hranice, útok nožem v Německu a kšeft Kuly na Hradě: Vteřiny dne

Zjistěte během několika málo sekund, co nejdůležitějšího přinesl dnešní den.

Zpěvačka Eva Pilarová měla vážný úraz. Musela ihned na operaci

Trojnásobná vítězka ankety Zlatý slavík Eva Pilarová je v nemocnici. Po vážném úrazu musela být dokonce osmasedmdesátiletá zpěvačka neodkladně ve Střešovicích operována. O jejím úrazu informoval na svém facebooku Pivovar Ústí nad Orlicí – Hylváty, kde měla vystupovat.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT