„Přišlo to tak nějak samo, celý život opravuji motorky a auta a napadlo mě, že by šlo těm součástkám, co už jsou na vyhození, vdechnout nový život,“ vypráví Tomáš Vitanovský, který poprvé „něco jako sochu“ svařil před 15 lety. Umění má jako vnuk malíře a synovec akademického sochaře Michala Vitanovského v krvi a dnes si ho žádají galerie. Nebo NHL tým Detroit Red Wings, pro který z dílů aut Chevrolet vytvořil logo.

Nejprve umělec používal součástky motocyklů a automobilů, dnes se mu ale hodí i části šicích a psacích strojů nebo nářadí. „Cokoliv kovového mě zaujme,“ říká.

Komponenty na nové sochy má Tomáš Vitanovský, který součástky sbírá, pořád doma. „Když dostanu nápad na novou sochu, je z čeho vybírat,“ říká umělec, který na jednu sochu použije desítky, ale i víc než sto součástek. „Hlavně, aby to jako celek vypadalo přirozeně,“ dodává.

Je vůbec autor mravenčí práce trpělivý? „Někdy se i vztekám,“ směje se sochař. Aby vytvořil z ocele třeba zvíře, zjišťuje si co nejvíce od jeho stavby kostry až po držení těla, chůzi, mimiku. Je dobré zvíře vidět v pohybu a pokusit se ho přenést do sochy. Sochař využívá i svou fantazii, a tak vznikají až sci-fi a fantasy díla.

Ukázku z tvorby Tomáše Vitanovského z Horoměřic uvidíte na výstavě Zrozeni z ocele až do 30. prosince v českobudějovické Galerii 1.