Patnáctá budova se stane sídlem Krajské knihovny Františka Bartoše, čtrnáctá pak domovem Krajské Galerie výtvarného umění a Muzea jihovýchodní Moravy.

„Bojovali jsme s tím, jak spojit dvě budovy, které mají pojmout hned tři instituce. Nakonec jsme vytvořili pomyslné účko,“ naznačil architekt Juraj Sonlajtner.

Mezi budovami vznikne jakési náměstíčko, které tvůrci nazývají platformou. „V celém areálu chybí ucelený prostor, kde by se mohli při různých příležitostech střetávat lidé. Právě platforma to nabídne a stane se živým organismem,“ doplnil. Mezi budovami budou dokonce projekční plátna pro potřeby videoartu.

Pražský ateliér ADNS uspěl v architektonické soutěži i proto, že se rozhodl zachovat ráz jedinečných budov, které vznikly v letech 1946–1949. „Nechtěli jsme je přetvářet a už vůbec ne na sebe nějak výrazně upozorňovat. Je to jakési naše vypořádání se s baťovskou architekturou, kterou máme rádi,“ vysvětlil Sonlajtner. Zachována tak zůstala například lanovka mezi budovami, která sloužila k přepravě zboží.

Nové sídlo Krajské knihovny F. Bartoše ve 14. budově má ohromit všechny velikostí prostoru, v 15. pak mají lidé v přízemí najít kavárnu, obchod se suvenýry a tři přednáškové sály. „V sezonním období by se mělo sedět přímo venku na platformě,“ doplnil Sonlajtner.

Podle druhého architekta Petra Všetičky budou jednotlivé expozice spojením tří fenoménů typických pro Zlín. „Ať už baťovského, filmového či cestovatelského. Lidé zde najdou funkční modely strojů, interaktivní i textové kiosky,“ nastínil.

Nyní se čeká na výběr generálního dodavatele stavby. „Pakliže vše půjde podle plánu, v listopadu 2012 by měla být zpřístupněna 14. budova, 15. pak buď v květnu či v červnu 2013,“ uzavřel Všetička.

Vizualizace oprav ve svitovském areálu
Vizualizace oprav ve svitovském areálu