Začnou jako nadějní zootechnici či veterináři, skončí jako klasičtí lékaři pro lidi. Ne, není to vtip. I takové jsou někdy kroky studentů jedné z mnoha škol, které se prezentovaly na Volbě povolání minulý týden v Karviné.

DO ZOO I DO LABORATOŘE

„Uplatnění našich studentů je opravdu široké. Ti, kteří již nejdou na vysokou školu, mohou pracovat jako zootechnici, ošetřovatelé v zoo, v laboratořích. Jiní pokračují na vysokou školu, nejčastěji jsou to veterinární obory, ale protože ve třetím ročníku máme i anatomii lidského těla, někteří se pak skutečně vydávají studovat klasickou medicínu,“ vysvětlila laborantka Tauferovy střední odborné školy veterinární Kroměříž Lucie Skýbová.

VOLBA POVOLÁNÍ

Volba povolání prezentuje výběr škol všeho druhu, od oborů, jako je floristika a další práce s květinami přes lesnictví, řemeslné školy, služby až po studium gymnazijního typu a další.

Už dnes se akce koná v Havířově ve Společenském domě Reneta, o týden později proběhne v orlovském domě kultury.

TÝDEN ŘEMESEL

Střední školy se ale prezentují také na svých dnech otevřených dveří. Velkolepě pojatý Týden řemesel, techniky a technologií se tak po celý minulý týden konal na Střední škole techniky a služeb v Karviné.

„Tyto dny pořádáme většinou jako jednodenní až dvoudenní akce, ale letos je výjimečný rok, slavíme 100 let vzniku České republiky, 750 let města Karviné i 100. výročí Svazu průmyslu a dopravy ČR, jehož je naše škola také členem. Proto jsme se rozhodli pro takto větší pojetí,“ uvedla ředitelka karvinské školy Iva Sandri.

Volba povolání, ale i dny otevřených dveří jednotlivých středních škol. To vše jsou akce, které mají školákům pomoci s výběrem střední školy a tedy i nasměrovat jejich budoucí povolání.Zdroj: Deník / Richard Kutěj

Karvinská škola tak prezentovala nejen širokou škálu svých oborů ale hostila i prezentace mnoha významných firem, postaráno bylo také o zábavnou složku.

„Chtěli jsme ukázat všem, počínaje těmi nejmenšími dětmi, že řemeslo může být krásné, má budoucnost, může být radostí i životním smyslem a naplněním a také že i škola může být zábavou a hrou,“ dodala Iva Sandri.