Tento druh jsme už v minulosti opakovaně úspěšně odchovali. Podmínky v přírodě jsou ale poměrně specifické, proto se jim během inkubace vajec musíme přizpůsobit. Želvy kladou v přírodě na konci teplého a vlhkého období, po němž následuje chladnější a sušší zima. K líhnutí mláďat dochází pravděpodobně počátkem tamního léta. Zkoušíme dvě inkubační varianty, které tyto přírodní podmínky napodobují,“ vysvětlil kurátor Jiří Marek mladší.

„Mláďata máme umístěná v odchovné nádrži v zázemí. Od začátku přijímají potravu bez problémů. Nejradši si dají květy pampelišek, které jim každý den trháme čerstvé,“ uvedla chovatelka Lucie Horáková.

Úspěšný návrat do přírody 

Želva barmská byla od 80. let považovaná  přírodě za vyhynulou. Stalo se tak především kvůli extrémní poptávce po mase a částech těla dospělých želv pro tradiční čínskou medicínu.  Díky odchovům v chovatelských zařízeních a následné reintrodukci se však daří druh navracet do přírody.

„Každé úspěšně odchované mládě v zoologických zahradách nebo soukromých chovech je tedy pro posílení záložní populace v chovu nesmírně důležité,“ uzavřel Jiří Marek mladší.