„Právo kohokoliv na protest respektuji a jsem připravený vyrazit férově diskutovat mezi zemědělce. Poctivý přístup očekávám i od pořadatelů, kteří slíbili nezablokovat dopravu v Praze včetně MHD. Hnůj vysypaný na tramvajové koleje za takový přístup zrovna nepovažuji,“ řekl Marek Výborný.

Hnůj před úřadem vlády podle Pánkové svědčí o tom, že jsou zemědělci na vládu opravdu naštvaní.

Na svém facebookovém profilu se Agrární komora za vysypání hnoje následně omluvila policistům a požádala o pochopení. „Jedou s námi malí sedláci, kterým jde doslova o život. Jsou zoufalí a rozzlobení na vládu Petra Fialy, která je místo pomoci nálepkuje a uráží,“ uvedla Agrární komora na facebooku.

Čtvrteční protest zemědělců v Praze Deník sledoval v tomto článku: 

Protest zemědělců v Praze 7. března 2024
Blokáda zemědělců: Vysypaný hnůj, kolabující doprava i zabarikádovaná Letná

Na protest zemědělců do ulic v Praze podle odhadu Agrární komory (AK) vyjelo asi 700 traktorů a další techniky. Účastní se asi 3500 lidí, řekla ČTK kolem 07:00 mluvčí AK Barbora Pánková. Největší účast je podle ní z Plzeňského kraje, Vysočiny a Středočeského kraje. Doplnila, že celkový počet strojů AK odhaduje na 1000, lidí by pak mohlo dorazit až 4000.

Okolo Letenských sadů budou zemědělci jezdit přes nábřeží Edvarda Beneše, Chotkovy sady a ulicemi Milady Horákové, Veletržní, Dukelských hrdinů a dál po nábřeží k úřadu vlády, kde má v poledne začít demonstrace. S účastníky protestu se tam chce setkat ministr Výborný.

Protesty zemědělců v Praze 7. března 2024Protesty zemědělců v Praze 7. března 2024Zdroj: Deník/Radek Cihla

Zemědělci požadují od vlády podporu zaměstnanosti na venkově, nekrácení podpory pro životní pohodu zvířat a vrácení zdanění půdy na úroveň před konsolidačním balíčkem, případně nedanění evropské provozní dotace.

Protestní akci svolali na čtvrtek představitelé Agrární komory ČR a Zemědělského svazu. Česko stejně jako další státy Evropy zažívá protesty zemědělců opakovaně.