Úspěch v soutěži ji nejen potěšil, ale také přesvědčil, že při hledání nových cest v oboru se vydala správným směrem. „Byla jsem překvapená, nečekala jsem to,“ okomentovala první místo, díky kterému postoupila do celostátního finále.

Pohřebnictví řada lidí vnímá jako obor, kde kvůli smutku a bolesti nejde moc experimentovat. Natož s ostatky. Jana Žitná však ukazuje, že i v oblasti piety je stále co objevovat. Přitom využila svého koníčka, protože ráda maluje.

Jiří Kubeš je téměř 26 let profesionálním hasičem. Jezdí do zahraničí pomáhat při přírodních a dalších pohromách a na různá cvičení a kurzy
Zemětřesení, požáry, lidské tragédie. Český hasič jezdí pomáhat po celém světě

Jana Žitná se narodila v Mostě, dlouho bydlela v Černicích u Horního Jiřetína a pak se přestěhovala do Litvínova. Má maturitu ze speciální pedagogiky zaměřené na vězeňství, ale nikdy se tomu nevěnovala.

Jak se vlastně dostala k pohřebnictví? Její vzdálený příbuzný pracoval v tomhle zvláštním odvětví přibližně pětadvacet let a když přišel o práci, tak ho zaměstnala v pohřební firmičce, kterou založila, a on jí na oplátku do oboru zasvětil.

Živnostníkem roku 2023 Ústeckého kraje se stala Jana Žitná věnující se smutečním a pohřebním službám a výtvarné dílně využívající kremační popel.Živnostníkem roku 2023 Ústeckého kraje se stala Jana Žitná věnující se smutečním a pohřebním službám a výtvarné dílně využívající kremační popelZdroj: Deník/Martin Vokurka

Předtím byla na mateřské a vůbec nevěděla, co bude dál dělat. Pohřebnictví ji ale zaujalo a rozhodla se ho vyzkoušet. Zajímaly ji sice výtvarné a rukodělné obory, avšak nedovedla si představit, že by se jimi mohla uživit. Dřív třeba zkoušela dělat keramiku, malovat na sklo nebo pracovala jako zlatnice a dokonce makala i ve firmě na deratizaci, dezinsekci a dezinfekci. Před 17 lety ale nakonec vstoupila do světa, kde všechno končí.

Obtížné začátky

„Začátky byly velmi těžké. Byla jsem mladá a vykročila jsem do neznáma. Do podnikání jsem dala veškeré své úspory. Úplně do poslední koruny,“ zavzpomínala. No a pak k ní klienti začali přicházet a ona se postupně učila zajišťovat jim co nejlépe veškerý servis od převzetí zesnulého po kompletní rozloučení v obřadní síni na hřbitově nebo v kostele.

„Já si myslím, že pohřebnictví je nedoceněná práce. Vlastně pořád jste na příjmu, čtyřiadvacet hodin denně. Je to složitý proces, který dost ovlivňuje volný čas i dovolenou. Chcete jet například do kina a nebo někam na výlet, ale pak vám zazvoní telefon a vy musíte všechno zrušit a vrátit se do práce,“ uvedla Jana Žitná. Někdy má výjezd i v noci, ráno pak musí do kanceláře a pohotovost pokračuje. „Kolikrát si ani nestačíte odpočinout. Je to ubíjející. A nejtěžší na tom je, to překonat,“ dodala.

David Bagar fotografuje jedno z míst na instagramový profil Filmová Místa ČR, 5. září 2023, Ostrava
Hledají filmová místa v Česku. Sledovanost páru z Ostravy na Instagramu roste

Proto před časem málem vyhořela a už si ani nebyla jistá, jestli chce v pohřebnictví pokračovat. Práce ji připadala monotónní a období čekání na klienty depresivní. A pak to přišlo. V krizi našla radost v tom, co ji vždy bavilo a uvědomila si, že to může přenést do svého podnikání. Umění ji prostě zase nakoplo. Proč by popel z kremace musel být jen v urně? Proč nenabízet klientům, pokud o to projeví zájem, barevné obrazy s trochou popela, jejichž motiv by jim připomínal život či odkaz zemřelých členů rodiny?

Tak trochu jiný přístup 

Nebyl to jen spontánní nápad a výplod fantazie. Za výbuchem kreativity stála i racionální úvaha. Jana Žitná pořád přemýšlela, jak pohřebnictví dělat jinak, jak nezakrnět a jak originálně reagovat na trendy. Většina zákazníků už totiž nechce klasické pohřby, ale volí kremaci bez obřadů. „Tak jsem si říkala, jestli by nestálo za to, už se tomu nějak přizpůsobit a udělat něco nového. Dávat kremační popel do výtvarného díla,“ uvedla inovátorka.

Živnostníkem roku 2023 Ústeckého kraje se stala Jana Žitná věnující se smutečním a pohřebním službám a výtvarné dílně využívající kremační popel.Živnostníkem roku 2023 Ústeckého kraje se stala Jana Žitná věnující se smutečním a pohřebním službám a výtvarné dílně využívající kremační popelZdroj: Deník/Martin Vokurka

Variant je několik. Popel se může přidat přímo do barvy, nebo se aplikuje rovnou do obrazu a zalije pryskyřicí. Dá se udělat abstrakce, nebo po domluvě třeba přírodní motiv, pokud zesnulý měl rád stromy či procházky v lese. Možností je i posmrtný portrét podle fotky.

Živnostnice a výtvarnice nejprve na zkoušku namalovala obrazy s kremačním popelem zemřelých zvířat. Jednalo se o kočku a psa z útulku a o vlastního psa, jehož popel je součástí namalovaného bájného ptáka Fénixe. Novou službu tak mohou využít i chovatelé zvířat, která jsou jako členové rodiny.

Petr Fajnor (s vytetovanou kobrou na krku) byl spolu s Markem Čechurou a Jakubem Halászem průvodcem novináře Raphaela Rowea v seriálu Netflixu Nejdrsnější věznice světa
Nejdrsnější věznice světa: Výraznou roli v seriálu dostal i agresor ze Sušice

Jana Žitná teď čeká na prvního klienta, který o novou službu požádá. Z prvních ohlasů ví, že některým lidem připadá novinka divná, ale majitelka Kháronu se drží pozitivních reakcí. Hájí se i tím, že s ostatky bude zacházeno důstojně, v souladu se zákonem. O výtvarné aplikaci popela zemřelého člena rodiny rozhodne její zástupce, tedy klient na základě objednávky.

Cena? Hodně individuální 

O ceně obrazů Jana Žitná ještě nemá jasno. Bude to zřejmě hodně individuální jako v umění. Rozhodne i námět, doba tvorby a energie do díla vložená.

Podle porotce soutěže živnostníků Martina Kočiše z Moneta Money Bank je za Janou Žitnou silný příběh. „Ukazuje, že smrt není konec,“ uvedl. „Určitě je to velká odvaha pustit se do tohoto typu podnikání a rozvíjet ho dále, a ještě do něj vložit originalitu. Je to oblast podnikání, ve kterém je obtížné obstát. Základem je udržet se v oboru po dlouhou dobu,“ dodal.

Vítězové krajských kol se stávají zároveň celorepublikovými finalisty. Slavnostní vyhlášení celostátních výsledků soutěže Moneta Živnostník roku 2023 se uskuteční 14. prosince na pražském Žofíně.