Zesnulý letec RAF Nečas odkázal škole válečné deníky. Využijí je při výuce
Ve vzduchu kolem něj hvízdaly kulky z německých letounů. Jeho posádka si ve druhé světové válce připsala několik sestřelů. Zbyšek Nečas-Pemberton, který sloužil jako radarový operátor 68. perutě britského královského letectva (RAF), se vždy vrátil ve zdraví na zem. Zemřel loni ve věku 97 let v Anglii, kde je i pochovaný. O bojovém nasazení muže, který strávil část života ve Sloupu, se nyní podrobněji dozvědí žáci tamní základní školy. Bývalý válečný hrdina totiž škole odkázal své válečné deníky.
„V úterý mě kontaktoval zmocněnec paní Rosemary Pemberton, vdovy po panu Zbyšku Nečasovi. Ten v závěti odkázal své válečné deníky Základní škole Sloup. Jako řediteli školy i člověku, jehož koníčkem je válečná historie, je mi velkou ctí tento dar přijmout,“ řekl Blanenskému deníku Rovnost ředitel školy Pavel Dočekal.
Kdo byl Zbyšek Nečas
- narodil se 6. března 1921 v obci Lazy u Orlové
- studoval na gymnáziu v Šumperku
- později se rodina přestěhovala do Sloupu a Nečas studoval na gymnáziu v Boskovicích
- od malička snil o tom, že se stane pilotem
- 3. srpna 1939 odcestoval na dvoutýdenní studentské vízum do Anglie a už tam po vypuknutí druhé světové války zůstal
- v roce 1940 se přihlásil do britského královského letectva, absolvoval kurz palubních radiotelegrafistů i nástavbový kurz
- v roce 1941 začal sloužit u britské 68. noční stíhací perutě jako radarový operátor
- doma i v Anglii získal řadu vyznamenání
- Zbyšek Nečas-Pemberton zemřel podle rodiny 15. března 2018
Sloupští nyní dojednávají podrobnosti předání deníků. Vzácná návštěva z Anglie by do Moravského krasu měla přijet 13. května. „Deníky bychom rádi využili při výuce a připravili k nim nějaký projekt nebo výstavu. Je to zatím velmi čerstvá informace, takže nic konkrétního ještě nemáme,“ dodal Dočekal.
Bývalý příslušník RAF Nečas navštívil obec společně s manželkou Rosemary před sedmi lety. Zúčastnil se také besedy na polním letišti v nedalekých Kotvrdovicích. A dokonce si Sloup prohlédl z ptačí perspektivy. „Byl to pro mě zážitek letět s pilotem RAF. A také pro něj. Měl ohromnou radost, že se mohl proletět nad místem, kde strávil část svého života a měl rodinu. Na chvíli jsem mu půjčil knipl a letadlo pilotoval,“ vrátil se ve vzpomínkách na neobyčejné setkání šéf kotvrdovického letiště Zdeněk Moravec.