Na větší bezpečnosti spojené s poklesem kriminality v Teplicích by se měli více podílet strážníci, které platí město ze svého rozpočtu. Jenže lidí u městské policie je málo. Pro navýšení jejich počtu chybí zájemci. Podle šéfa strážníků by je však nenalákalo ani větší finanční ohodnocení. I toto zaznělo na primátorské debatě Radiožurnálu, který do Zahradního domu svolal k debatě lídry politických stran kandidujících do zastupitelstva Teplic.

Nezájem pracovat u městské policie potvrdil primátor Jaroslav Kubera (ODS). „Když uděláme výběrové řízení, tak se nám přihlásí pouze jeden člověk,“ uvádí.

Problém vidí v tom, že lidé odcházejí sloužit do Prahy. Souhlasí s tím, že by strážníci měli především hlídat bezpečnost občanů a dohlížet na veřejný pořádek, který narušují drogově závislí, spíš než vybírat pokuty za přestupky.

Zmlácený mladík.
Mladíka zkopali do bezvědomí, matka nabízí odměnu 20 tisíc za jejich dopadení

Ne všichni ale apelují na strážníky. Podle Josefa Kolaříka z hnutí Za obnovu Teplic by měl v boji proti drogám přitvrdit zejména stát. „Městská policie v tomto ohledu ale nemá žádné pravomoci. Problém je v tom, že držení drog v menším množství není u nás trestné. A to musí změnit parlament,“ říká.

Na to, že si stačí vynutit právo a zákon, poukazuje také Zdeněk Pešek ze Strany práv občanů Zemanovci. „Teplice mají sociálně vyloučené lokality, kde k tomuto nedochází,“ poznamenal Pešk.

Obstarat si zakázanou povzbuzující látku není v ulicích Teplic příliš velký problém. Město je kvůli tomu označované za drogovou Mekku. Narkomané versus bezpečnost občanů se tak staly jedním z hlavních bodů kampaně před volbami do městského zastupitelstva.

Ilustrační foto.
Čarování s dušemi: Volby na Chomutovsku se pokusil ovlivnit muž z Teplic

Zdeněk Kettner z SPD poukazuje na možnost využít v ulicích asistenty prevence kriminality. „Pokud budou znát místní prostředí a komunity, tak mohou být strážníkům nápomocní. Především v problémových lokalitách,“ uvažuje.

Nejsou ale lidi. Podle Radky Růžičkové z ČSSD chybí v současné době v Teplicích 60 policistů a strážníků. Podobně jako Kubera i ona za jejich odchodem do Prahy vidí lepší platové podmínky. S řešením personálního problému přichází Michal Kasal ze strany PRO zdraví a sport Teplice.

„Motivujme je penězi, dalším mzdovým ohodnocením. Vybudujme více služeben, dejme lepší vybavení a zázemí,“ vyjmenovává možnosti.

STOP HAZARDU

Kriminalitu ve městě podporuje zdejší hazard. To zdůrazňuje Jakub Mráček z koalice Volba PRO! Teplice. „Nikdo nepracuje s těmi závislými a se všemi efekty, které jsou vázány na kasina,“ komentuje dlouholetý bojovník za nulovou toleranci hazardu.

Zbývající dva lídři, Jaromír Kohlíček z KSČM a Jiří Štábl za ANO, navrhují zlepšit bezpečnost v Teplicích jinými způsoby. Kohlíček by se soustředil na zkulturnění problémových lokalit. „Na místa, kde se soustřeďují nejrůznější živlové a kde to nepůsobí příliš dobře ve prospěch cestovního ruchu,“ naznačuje.

Koupaliště v Zámecké zahradě v době největší slávy.
Obnova bývalé plovárny v Zámecké zahradě je volební hit Teplic

Cestovní ruch je argumentem také Jiřího Štábla, který vidí Teplice především jako lázeňské město. „A právě zdejší lázně bychom měli více proslavit nejenom v rámci České republiky, ale celého světa,“ říká teplický lídr za ANO.

Skutečnost, že by v teplických ulicích bylo potřeba více strážníků, si uvědomuje i ředitel městské policie Michal Chrdle. Zároveň ale brání své lidi, že práci odvádějí dobře a podle jím daných instrukcí. „Nemám pocit, že by se nějak v ulicích flákali,“ konstatuje.

Nezájem o práci strážníka potvrzuje. Zároveň si nemyslí, že by nějaké výrazné zlepšení stavu přišlo po zvýšení finančního ohodnocení. Nástupní plat v Teplicích je podle něj 12,5 tisíc korun hrubého.

„Pouze ale na dva měsíce, než si dotyčný člověk z ulice udělá rekvalifikační kurz, po jehož absolvování dostane osvědčení pro výkon služby strážníka,“ podotýká Chrdle. Pak se mu plat zvýší na přibližně 26 tisíc hrubého.

Primátor a senátor Jaroslav Kubera coby principál.
Fenomén Kubera. Teplice mají v čele města už čtvrtstoletí stejného člověka