S manželkou a synem se na jednu ze tří připravených tras vydal také Vít Jedlička z Kladna. „Chtěli jsme někam vyrazit do přírody. Družecké šlápoty se účastníme poprvé. V mládí jsme byl členem turistického oddílu a byl jsem na mnoha pochodech, teď jsem ale vyrazil po letech," řekl pochodník.

Výraznou osobností mezi pořadateli je místostarostka Družce Marie Palková. Její manžel každoročně trasy jarní i zimní varianty pochodu trasuje. Letos vyznačil tři cesty v délkách 8, 10 a 12 kilometrů. Vycházelo se po nich ve směru na sousední Doksy a odtud už po lesních cestách. „Vždy se snažíme trasy změnit, aby byly pro účastníky nové, i když po tolika ročnících to není vždy jednoduché," poznamenala Palková.

Rekord: 1202 turistů

Letošní účast měla do loňských rekordních 1202 turistů daleko. Bylo to prý ale ovlivněno termínem. „Když pochod připadne na vánoční svátek, chodí vždy méně lidí, než když se koná nějakou neděli mezi Vánocemi a Silvestrem. Před turistikou dávají mnozí přednost rodinným návštěvám," vysvětlila místostarostka.

Jarní Družecká šlápota se uskuteční v sobotu 13. května.

Čtěte také: Výstupu na nejvyšší brdský vrchol Tok nezabránil ani déšť a silný vítr