Samice porodila své třetí mládě 30. května, tedy den před svými 14. narozeninami. Od jejího předchozího porodu nicméně uplynula delší doba, protože v olomoucké zoologické zahradě bylo rozmnožování žiraf pozastaveno.

„Zřejmě z tohoto důvodu došlo u žirafí matky ke komplikacím v podobě zhoršení průchodnosti porodních cest a následného přidušení mláděte. A také k otoku jeho mozku zapříčiněného nadměrným tlakem, který překonávalo,“ popsala mluvčí zoo Iveta Gronská.

Sameček zůstal po porodu ležet, nehýbal se a kvůli zalití dýchacích cest plodovou vodou špatně dýchal. „Neudržel vzpřímenou hlavu, nekoordinoval pohyby ani polohu, nebyl u něj patrný sací reflex. Po základním ošetření dostal sondou do žaludku mlezivo,“ přiblížila situaci veterinářka Lenka Chrastinová.

Víte, že…

Edém mozku obvykle provází neurologické potíže a zpomalení psychomotorického vývoje.

Porodní hmotnost 75 kilogramů však odpovídala údajům zdravého žirafího novorozence a ošetřovatelé si zároveň byli vědomi skutečnosti, že jeho matka spolupracuje. Rozhodli se proto zabojovat o život mláděte. „Což znamenalo probdít s ním několik nocí, neustále ho zvedat a vodit,“ konstatovala mluvčí.

close Novorozený žirafí sameček v olomoucké zoo se svou matkou. info Zdroj: se svolením Zoo Olomouc zoom_in Novorozený žirafí sameček v olomoucké zoo se svou matkou

Ošetřovatelům ale bylo jasné, že kdyby došlo k dalším komplikacím, bude nutné přistoupit k eutanazii. „Ztráta zraku, absence sacího reflexu, neschopnost pohybu či socializace, zlomená končetina, nadměrná agresivita i genetické postižení - to jsou důvody pro eutanazii,“ vysvětlila mluvčí zoologické zahrady.

Na dobré cestě 

V případě novorozeného samečka ovšem edém mozku postupně ustupoval a mládě se úspěšně zotavovalo. „Nejprve začalo bez potíží dýchat, stabilizovalo polohu krku, objevil se sací reflex, močilo, s pomocí se postavilo. Další den se v sice nejisté, ale i tak chůzi, pohybovalo s oporou ošetřovatelů, následující dny chodilo už pouze pod dozorem, dokázalo si samo lehat a vstávat, pít ve stoje, zlepšoval se mu zrak,“ vylíčila Iveta Gronská.

Sameček začal poskakovat, cválat a pozorovat okolí. Ostatní žirafy o něj projevovaly velký zájem. „A ten největší jeho matka,“ podotkla mluvčí.

Nyní je podle ošetřovatelů a veterinářů na nejlepší cestě stát se samostatným a plnohodnotným členem stáda. „Se svou matkou už i poprvé strávil svůj velký den. Jejich první společný, přirozený a šťastný. Od té doby s ní je neustále,“ uzavřela mluvčí zoologické zahrady.