Matka začala rodit ve 33. týdnu těhotenství a při převozu do nemocnice ji dvě zdravotnická zařízení odmítla. Rodičku přijali až v Pardubicích, kde do deseti minut porodila.

„Žena mi po porodu poslala fotku, že je holčička zdravá. Po dvaceti hodinách ji najednou převáželi v kritickém stavu do Hradce. Život se nám otočil o 180 stupňů,“ vylíčil otec Jaroslav Mráček. Komplikace způsobil streptokok, který v sobě měla matka. Při porodu se jím může nakazit i dítě, proto je potřeba včas podat antibiotika. Holčička je však dostala později, než je doporučeno odborníky. Podle otce není na vině záchranka, která pacientku převážela, ale Pardubická nemocnice, jejíž zdravotníci dítěti včas neudělali testy a nepodali léky.

„Nechápeme, proč jí vzorek nevzali hned, když jí napichovali kanylu. Primář mi to zdůvodnil tím, že jí nechtěli způsobovat další bolest,“ řekl Mráček. U novorozence tak došlo ke krvácení do mozku a jeho trvalému poškození. Děvčátko se narodilo v červnu, od plánovaného termínu porodu nyní uběhlo dva a půl měsíce, dívka se však vyvíjí pomaleji.

„V poslední zprávě bylo, že odpovídá měsíčnímu miminku, nemá sací reflex, jazýček se jí převaluje sem a tam. Možná nás čeká další operace,“ popsal otec s tím, že dvě operace už miminko absolvovalo.

Pardubická nemocnice připustila, že lékaři možná nedodrželi doporučené postupy. „Dotčeným lékařům byl vytčen možný nesoulad a panu primáři byl vytčen management celé události. Interní předpisy definují, že se má nežádoucí událost nahlásit a má být informováno vedení nemocnice, to se bohužel ze strany pana primáře nestalo. Nyní čekáme na znalecké posudky,“ vysvětlila ředitelka Pardubické a Chrudimské nemocnice Štěpánka Fraňková.

Podle mluvčí nemocnice Kateřiny Semrádové by však k událostem nemuselo dojít v případě normálního transportu. „Interní prověřování postupu ukázalo na možnou nedůslednost v managementu poskytované péče. Zda má tato skutečnost přímou souvislost se současným zdravotním stavem děvčátka, ukážou až odborné posudky,“ vysvětlila Semrádová. Rodině nemocnice zaslala dopis, v němž vyjádřila lítost. „Nabídli jsme jim pomoc a osobní jednání,“ dodala Fraňková.

Nešťastné události, ke kterým v nemocnici dochází, znepokojují jejího zřizovatele, kterým je Pardubický kraj. Ten nemocnici požádal, aby předložila organizační a personální opatření.

„Dochází k pošramocení pověsti nemocnice, proto nám mají předložit opatření, která mají zabránit tomu, aby docházelo k podobným případům,“ vysvětlil hejtman Martin Netolický. V pátek tak ředitelka Fraňková oznámila, že vedení nemocnice jmenovalo nové náměstky pro léčebnou péči, kterými se stali primáři Jiří Skalický a Leoš Ungermann. Pozici náměstka původně zastával Roman Michálek. V červnu ji opustil kvůli případu Adama Vyčítala, který po operaci mandlí skončil v kómatu. Když chlapec začal krvácet, personál nemocnice ho nechal s matkou několik minut čekat před zavřenými dveřmi ambulance. Michálek v daný den sloužil jako lékař ORL.