Kateřina si zprvu myslela, že dostala chřipku, vyléčila ji a doufala, že to nejhorší má za sebou. Po několika dnech se však onemocnění vrátilo a průběh byl mnohem vážnější. „Zvracela jsem, měla jsem horečky a velké bolesti hlavy. Vůbec jsem v tu dobu netušila, co mě ještě čeká,“ prozradila.

Kateřina se rozhodla navštívit svého praktického lékaře. Dostala předepsané léky na zvracení, které však nepomohly a další den byl opět horší.  „Cítila jsem se bezvládná, podlamovaly se mi nohy, byla jsem slabá a pak jsem spadla ze schodů,“ svěřila se.

Oporou jsou paní Kateřině z Plzeňska, které byla diagnostikována rakovina prsu, její blízcí
Mladá maminka bojuje s rakovinou prsu. Každá nemoc přináší poselství, říká

Při pádu si poranila hlavu. V nemocnici jí lékaři zrentgenovali hlavu, dali kapačku na zmírnění horečky a udělali rozbor krve, ze kterého ale nic nezjistili. „Do bytu mě táhl večer přítel i s dcerkou, nemohla jsem sama udělat ani krok, jak jsem byla slabá. Opět začaly vysoké horečky přes 39, léky ani trochu nezabíraly a já jsem celou noc nezamhouřila oko,“ popsala Kateřina.

Potíže se zhoršovaly 

Ráno se opět vydala do nemocnice, protože potíže neustávaly, ale naopak se zhoršovaly. „Byla jsem v tak bezvládném stavu, že jsem už musela být na vozíku, a po čtyřech hodinách čekání jsem konečně dostala kapačku, která naštěstí zabrala na horečku, a ještě mi udělali rozbor krve,“ dodala.

Z rozboru se bohužel lékaři opět nic nedozvěděli, a tak byla povolána neuroložka, která Kateřinu poslala na CT hlavy a magnetickou rezonanci. Znovu ji byly odebrány vzorky krve a mozkomíšního moku a zůstala hospitalizována na neurologii. 

Aneta Helešicová
Jako Willis. Ve stresových situacích nenajdu slova, popisuje žena boj s afázií

„Den po hospitalizaci se došlo k výsledku, že trpím zánětem mozku vlivem vážnější klíšťové encefalitidy, a navíc zjistili, že mám centrální kvadruparézu, tedy obrnu všech čtyř končetin, středně těžkého až těžkého stupně,“ zdůraznila.

V nemocnici na infekčním oddělení Kateřina strávila deset dní a poté se vrátila domů, kde čekala na uvolnění lůžka na rehabilitačním oddělení.

Po patnácti dnech na rehabilitačním oddělení se Kateřina snaží vrátit do života s rodinou, především se svou malou dcerou, se kterou je ještě na mateřské dovolené. V tom jí pomáhají terapie v centru Sarema ve Zlíně.

Kvůli klíštěti Kateřina Vyoralová ze Zlína téměř ochrnula. Teď se vrací do normálního života.Kvůli klíštěti Kateřina Vyoralová ze Zlína téměř ochrnula. Teď se vrací do normálního životaZdroj: Sarema Zlín

„Chůze byla nejistá a o berlích, chůze po schodech nebo klek byly pro paní Kateřinu nemyslitelné. Celková svalová síla byla velmi slabá. Po společné konzultaci jsme si určili cíle, na které jsem se při terapii zaměřili,“ řekla terapeutka ze Saremy Zlín Jana Galbavá.

Malý Alex z Plzeňska, který se potýká s řadou zdravotních problémů, se svými blízkými
První záchvat vše změnil. Vývoj chlapce se pozastavil, nyní chodí s chodítkem

Kateřina navštěvovala centrum intenzivně tři týdny a dodnes stále ambulantně dochází na dvouhodinové terapie třikrát do týdne. „Do budoucna by bylo vhodné absolvovat další intenzivní rehabilitace, které jsou však velmi nákladné,“ zdůraznila Galbavá.

Po prvních týdnech terapie už paní Kateřina zvládá samostatnou chůzi bez pomocí berlí, schody do prvního patra s dopomocí. „Její progres je znatelný od prvního týdne naší společné spolupráce,“ prozradila terapeutka.

Jak správně a bezpečně odstranit klíště? Podívejte se na video:

Obě ženy vnímají, že všechny cíle stále ještě nebyly dosaženy, a proto je velmi důležité, aby Kateřina i nadále pokračovala v terapiích nejen v Saremě, ale i v domácím prostředí.

Nákladná terapie 

„Můj zdravotní stav se díky rehabilitacím v Saremě prokazatelně lepší, jenže léčba není hrazena pojišťovnou, a tak je velice těžké si dovolit v terapiích pokračovat,“ řekla Kateřina o své léčbě. Na pokračování čtyřtýdenní léčby by potřebovala 66 tisíc, a proto pro ni byla založena sbírka na Donio.cz. Díky této finanční podpoře by se Kateřina mohla posouvat a pracovat na svém stavu každý den na tříhodinových intenzivních terapiích.

Klíštová encefalitida

Klíště. Ilustrační foto.Ilustrační snímekZdroj: PixabayKlíšťová encefalitida je infekční virové onemocnění, které napadá nervový systém. Toto onemocnění se vyskytuje celosvětově a na člověka se přenáší nejčastěji infikovaným klíštětem.

Výjimečně může dojít k nákaze konzumací potravin z tepelně nezpracovaného mléka, sýrů a jogurtů, avšak to má oproti klasickému nakažení lehčí průběh.

Inkubační doba encefalitidy je zpravidla 7 až 14 dní a mívá nejčastěji dvě fáze: nejprve chřipkovou, která se projevuje bolestí hlavy a svalů, zvýšenou teplotou, nevolnostmi, nechutenstvím a trvá pár dní.

Druhá, následující fáze je onemocnění trvající až tři týdny, při němž se objevuje horečka, zvracení, světloplachost, velké bolesti hlavy a postižení centrální nervové soustavy, což znamená třes, závratě, poruchu paměti a spánku a dezorientaci.

U Kateřiny to způsobilo obrnu všech končetin a zánět na mozku.