Úpravu si vyžádá budoucí ulice Nová Dukelská, s jejíž dostavbou v oblasti se výhledově počítá. „Změna stavby se týká větve mimoúrovňové křižovatky. Konkrétně bylo upraveno trasování sjezdu," upřesnil mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek.

Napojení bude víc zalomené. Řidiče čeká ostřejší zatáčka při sjíždění z páteřní trasy i před najetím na ni v opačném směru. V sousedství upraveného sjezdu vyroste sportovní hala. Nahradí tělocvičnu husovických sokolů, kterou těžké stroje před Vánocemi zbouraly.

Část brněnského podchodu pod nádražím směrem k nákupnímu centru Vaňkovka dělníci začnou rekonstruovat v pátek.
Stánky z brněnské Myší díry mizí postupně. Stěhování brzdí soudní spory

Kvůli úpravě mimoúrovňové křižovatky museli investoři, jímž je Ředitelství silnic a dálnic společně s Brnem, žádat v povolovacím procesu o změnu stavby. Úředníci ji schválili, po vydání už je pravomocná.

Dělníci mají za sebou na stavbě částí okruhu Tomkovo náměstí a Rokytova půl roku prací. Pokračovat budou i v zimních měsících. Stavbaři mají být kompletně hotoví za dva a půl roku, tedy konkrétně v červenci 2024.

„Stavba významně odlehčí přetíženým ulicím Svatoplukova a Rokytova a také křižovatce Provazníkovy a Karlovy od dopravy směřující na vinohradské a líšeňské sídliště. Nová kapacitní komunikace přispěje ke snížení nehodovosti a naopak ke zvýšení bezpečnosti a plynulosti dopravy," shrnula mluvčí státních silničářů Lucie Trubelíková.

Podívejte se také: Stavbaři umisťovali lávku pro pěší přes řeku Svitavu

Po páteřní trase dlouhé 1,2 kilometru se řidiči svezou zhruba mezi Husovickým tunelem a Rokytovou ulicí. U ní má v budoucnu začínat tunel vedoucí pod vinohradským sídlištěm. Mostní estakáda překlene Tomkovo náměstí, řeku Svitavu a maloměřické seřaďovací nádraží. Dole pod mostem pojedou tramvaje a další vozy mířící mezi Husovicemi a Maloměřicemi.

Obě části okruhu vzniknou dohromady za zhruba 2,4 miliardy korun. Představitelé města na stavbu poskytnou 175 milionů bez daně. Oba úseky staví dělníci od začátku až do konce zároveň jako jeden společný projekt.