„Šlo o muže, ročník 1993, který byl hadem uštknut v neděli odpoledne na Srní. Autem sice ještě dojeli do sušické nemocnice, ale tam jsme byli voláni a transportovali jsme ho do Fakultní nemocnice v Plzni,“ řekla Deníku krajská mluvčí zdravotnické záchranné služby Mária Svobodová. Dodala, že mužův stav nebyl vážný, ale v podobných případech je nutný dvanáctihodinový pobyt na monitorovaném lůžku.

Šumava je místem, kde k útokům zmijí dochází z kraje nejčastěji. Vloni to bylo např. v případě desetileté dívenky z Plzně-severu, která pobývala s rodiči na Železnorudsku. I ona musela být převezena do nemocnice v Plzni. „Podobné případy jsou ale velmi vzácné,“ upozornil náčelník Horské služby Šumava Michal Janďura. Hadi totiž před útokem dávají přednost útěku, kousnou jen, když se cítí ohroženi.

Prevencí pro turisty je podle Státního zdravotního ústavu vhodné oblečení – dlouhé kalhoty a pevná kotníková obuv. Nesahejte do děr, kam není vidět, a nesedejte si na předem nezkontrolovaná místa. Zmije je schopná uštknout na polovinu délky těla – bezpečná vzdálenost od hada je více než 2 metry.

Zmijí kousnutí poznáte podle dvou malých ranek, které posléze získají nafialovělý lem. Pokud je v rance jed, dochází k otoku s centrálním bledým místem. Mohou se však objevit i komplikace, jako je výrazný otok a dechové potíže a také infekce v ráně. „Člověk má po uštknutí často pocit na zvracení, potí se, má zvýšenou teplotu, žízeň, bolesti břicha a průjem, u oslabených jedinců a zejména alergiků může dojít až k anafylaktickému šoku,“ informovala Deník Miriam Gredová z ARO Klatovské nemocnice, podle níž v takovém případě dochází k rychlému poklesu tlaku se zrychleným tepem a poruchou vědomí. Tělo zdravého člověka se dokáže s lehkými celkovými příznaky vypořádat během několika dní. Pokud ale dojde k šoku, je potřeba jednat ihned.

Jak postupovat při uštknutí zmijí
U uštknutého člověka je vhodné znehybnit končetinu, aby svalová činnost zbytečně nezvyšovala vstřebávání jedu do krve. Vhodná je volnější bandáž končetiny k tělu a znehybnění pacienta. Chladný obklad zpomalí vstřebávání jedu a zmírní otok. Pokud máte k dispozici dezinfekci a sterilní překrytí na místo kousnutí, použijte je. Ránu nerozřezávejte, nevypalujte, nevyplachujte ani nevysávejte.