Jenže… do záhlaví dal domicil Česká republika, v zápatí nechal napsáno jméno uznávaného rytce Václava Fajta a ještě uvedl hodnotu 100 korun.

Nic z toho se nesmí a podle právního názoru zlínské advokátky Jany Rejžkové může v tomto případě jít o porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi.

„Jsem z toho špatný ještě teď. Nevím, proč zrovna u této známky použil pan Jurčák mé jméno, myslím, že to není náhoda. Strašně mě to mrzí. Rozhodně se zásadním způsobem distancuji od tohoto díla a chci, aby mé jméno bylo očištěno,“ uvedl k situaci pro Deník Václav Fajt, který je i autorem poslední sběratelsky cenné známky věnované cestám pánů Zikmunda a Hanzelky.

Známka, která byla jen pro radost a recesi, vyvolala emoce.„Pan Jurčák chtěl jen udělat panu Zikmundovi radost, z jeho strany šlo o recesi, zábavu, rozhodně se tím neobohatil,“ zastal se svého člena Klub Z + H prostřednictvím Magdaleny Preiningerové. Podle ní bylo takto vytištěno jen několik desítek těchto známek pro členy Klubu Z + H při příležitosti narozenin pana Zikmunda.

Případem se nebude zabývat ani Česká pošta. „Nebudeme z toho nic vyvozovat. Rozhodně by si ale lidé v podobných situacích měli dávat pozor, aby při tvorbě podobných dárkových a recesních známek neporušili autorská práva a další právní normy,“ uvedl k případu Břetislav Janík, vedoucí oddělení známkové tvorby České pošty.

„Valašský umělec chtěl jen oslavit svým způsobem narozeniny pana Zikmunda,“ mínil.

Tvůrce: Jsem z toho špatný

Pan Jurčák se tvorbou recesních známek zabývá podle svých slov více než patnáct let a za svou folkloristickou činnost a tvorbu recesních známek prý dokonce dostal vyznamenání III. stupně od bývalého hejtmana Zlínského kraje Stanislava Mišáka.

„Má tvorba byla i vystavena v parlamentu,“ doplnil pan Jurčák. „Ty známky jsem dělal jen pro členy klubu, rozhodně jsem nechtěl nikomu ublížit. Je to moje hobby, dělám to pro své známé a přátele,“ vysvětlil valašský umělec s tím, že podpisu V. Fajt si na známce nevšiml.

„Kdybych věděl, že tam je, určitě bych to přelepil,“ doplnil pan Jurčák. „Jsem z toho špatný, že to tak pan Fajt vzal,“ netěší jej.