Simona Chovancová bydlí v zahraničí. Byt ve Znojmě, který koupila, hodlala pronajímat. Nájemníci si ale stěžovali na nesnesitelné horko. Nyní v něm nikdo nebydlí. „Kotelna, která se nachází pod mým bytem, vytváří nadměrné teplo. V kotelně je sedmdesát stupňů, v bytě i pětatřicet stupňů,“ sdělila Deníku.

Žena se podle svých slov již asi před rokem obrátila na Znojemskou tepelnou společnost, záležitost se však nikam neposunula. „Problém se netýká jen mě, kotelna vytápí řadu dalších domácností. Její provoz je zjevně neefektivní. Zaráží mě to zejména v období, kdy různé dotace umožňují transformaci zastaralých zařízení,“ konstatovala Chovancová s tím, že v těchto dnech kontaktovala i Státní energetickou inspekci.

Podle jednatele Znojemské tepelné společnosti Květoslava Svobody se jedná o velkou kotelnu, která obsluhuje vedle domu na Smetanově 20 dalších deset činžovních domů: „To je pro představu celkem 238 bytů. Naše společnost se stará o technologii, která se nachází v prostorách zdejšího domu, který patří Společenství vlastníků. To má také na starosti údržbu a opravy objektu.“

close Kotelna umístněná v bytovém domě na adrese Smetanova 20 ve Znojmě je podle majitelky přilehlého bytu zdrojem nepřiměřeného tepla. info Zdroj: se souhlasem Světlany Chovancové zoom_in Kotelna umístněná v bytovém domě na adrese Smetanova 20 ve Znojmě je podle majitelky přilehlého bytu zdrojem nepřiměřeného tepla

Chovancová se domnívá, že obyvatele všech okolních domů bude zajímat, kolik za teplo proudící ze zastaralé kotelny platí nad rámec jejich aktuální spotřeby: „Revizní zpráva, kterou jsem si nechala zpracovat, uvádí, že je to až dvacet procent.“

Podle Květoslava Svobody však kotelna prošla v březnu 2023 revizí. Ta potvrdila, že je v pořádku.

„Abychom mohli provozovat jakoukoli kotelnu, musí vždy splňovat náležité normy, mimo jiné pro odvětrávání a přisávání vzduchu. Pravdou však je, že jsme zdědili řadu kotelen v problematickém stavu a jejich náprava si vyžádá systémové kroky,“ podotkl jednatel Znojemské tepelné společnosti.

Může za problémy rekonstrukce? 

Ten se vyjádřil rovněž k okolnostem nedávné rekonstrukce domu na Smetanově 20, kterou nechalo společenství vlastníků provést loni v srpnu.

„Jednalo se o plánovanou rekonstrukci pláště domu, respektive jeho zateplení. Jako Znojemská tepelná společnost jsme měli od investora obdržet projektovou dokumentaci, abychom posoudili případná rizika související s provozováním kotelny,“ zmínil Svoboda.

close Kotelna umístněná v bytovém domě na adrese Smetanova 20 ve Znojmě je podle majitelky přilehlého bytu zdrojem nepřiměřeného tepla. info Zdroj: se souhlasem Světlany Chovancové zoom_in Kotelna umístněná v bytovém domě na adrese Smetanova 20 ve Znojmě je podle majitelky přilehlého bytu zdrojem nepřiměřeného tepla

Údajně se tak ovšem nestalo. „V důsledku zateplení došlo k zadušení kotelny, což je příčina popisovaných problémů. Realizační firma také bez předchozí konzultace a našeho souhlasu uřízla část trubky pro odvětrávání, která se nacházela u střechy domu. Navíc došlo ke zmenšení mřížek pro odvětrávání a zjistili jsme i další závady. Vyzval jsem Společenství vlastníků i realizační firmu k jednání, abychom situaci vyřešili,“ doplnil.

Podle Světlany Chovancové je schůzka naplánovaná na 18. června. Žena se domnívá, že k jejímu svolání přispěla i medializace celé záležitosti.

K problému se zmiňovaným zmenšením mřížek se pro Českou televizi vyjádřil také předseda společenství František Novák. „Dohledal jsme fotografie a dokumentaci před opravou fasády a po. Okénka jsou na stejném místě a nezmenšila se ani nezvětšila,“ podotkl.

Plány do budoucna 

Znojemská tepelná společnost plánuje podle Svobody investovat do rekonstrukcí zařízení v Příměticích i ve Znojmě, hodlá také využít příslušné dotační tituly.

Připravená je projektová dokumentace na rekonstrukci horkovodů. „Týká se to lokalit Werichova a Horníčkova v Příměticích a pro následující dva roky chystáme projektovou dokumentaci pro lokality Pražská a Bolzanova a ve spodní části města pro ulici Vídeňská. Také máme rozpracované inovativní projekty v oblasti energetických úspor,“ ujistil.