„Víme o každém jeho pohybu už od prvního dne. Odchov v jiných zoologických zahradách byl sledován až po několika týdnech od vylíhnutí. My máme díky pozorování dění na kamerách řadu nových poznatků o chování matky a mláděte,“ řekl chovatel David Vala.

Petr Fejk
Slavný exšéf zoo Petr Fejk: Mým hobby je nedělat nic

V minulém století se ježury podařilo v celé Evropě odchovat jenom jednou a v tomto století je odchovaly všeho všudy tři zoologické zahrady. „Jde o velmi složitý odchov a čeká nás stále ještě několik důležitých měsíců. Mládě je ještě závislé na matce a to bude až do devíti měsíců, zhruba v sedmi měsících začíná přijímat pevnou potravu. Tyto přechody pro nás budou nejkritičtějším obdobím,“ upřesnil ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek, podle kterého se instituce rozhodla návštěvníkům zprostředkovat pozorování mláděte už v této „rané“ fázi.

Termíny vážení ježury pro návštěvníky - vždy v 14:30 v Darwinově kráteru: 29. srpna, 5. září, 12. září, 22. září a 26. září.

„Pravidelné vážení bude nyní probíhat ve vnitřní expozici v Darwinově kráteru. Jde o jedinečnou možnost pozorování ježury. Máme v expozici i dospělý pár, vzhledem k nočnímu způsobu života však jsou k vidění jen vzácně,“ pokračoval Bobek.

Zdroj: Youtube

V australské expozici je toho podle něj k vidění mnohem více. Ve výběhu ďáblů medvědovitých lze sledovat čtyřčlennou skupinu nejen v podvečer, ale také během dne. Při prohlídce Darwinova kráteru by návštěvníci prý neměli vynechat ani zastávku u klokánků krysích v čele s rekordně starou samicí Prašivkou a v průchozím výběhu klokanů obrovských a rudokrkých se mohou těšit hned na tři mláďata.

Pražská zoo pomáhá volně žijícím ďáblům

Zoo Praha představila v polovině srpna projekt na podporu volně žijících ďáblů v tasmánské přírodě, kde jejich populaci ohrožuje infekční rakovina kůže. V rámci kampaně spouští zoo v Troji nové zážitkové programy včetně večerního krmení ďáblů i s výkladem chovatele, nabízí suvenýry s kresbami „pražských ďáblů“ a dokonce speciální pivo uvařené v Plzni s využitím tasmánského chmele. Část zisku instituce pošle právě programu na záchranu „tasmánských čertů“ Save the Tasmanian Devil Appeal.

Surikaty v Zooparku Zájezd mají trojčata.
PODÍVEJTE SE: Pár kilometrů za Prahou se daří trojčatům surikat

„Endemickou populaci ďáblů na Tasmánii decimuje od konce minulého století vedle srážek s auty infekční rakovina obličeje. Delší dobu už Zoo Praha přispívá na odchov zdravých jedinců na malém izolovaném ostrově u Tasmánie. Jsme navíc druhou zoo v Evropě s vlastní malou skupinou ďáblů,“ zdůraznil ředitel Bobek, podle kterého pomohou příspěvky z Prahy financovat sledování populace a také odborníky, kteří se zabývají udržením ‘archy Noemovy’.

Počty návštěvníků jsou limitovány jen v pavilonech

Pražská zoo nyní funguje na sto procent kapacity. Jen v pavilonech jsou momentální počty návštěvníků limitované. Od začátku roku navštívilo areál 660 tisíc lidí. V letech před začátkem pandemie se sice koncem srpna návštěvnost pohybovala kolem milionu, poslední vývoj ale ředitele Bobka těší.

„Je to podstatně lepší než loni. Zvlášť v posledních týdnech je návštěvnost opravdu hojná. Jednu středu se přiblížila ke 13 tisícům, což je na všední den historicky nebývalé. Chtěl bych poděkovat všem příznivcům a věřím, že na podzim už nebudeme muset znovu zavírat,“ dodal Bobek.

V OC Nový Smíchov se 19. července 2021 otevřelo třetí centrum v Praze, kde se lze očkovat proti covid-19 bez registrace.
Necelá polovina Pražanů ještě není očkovaná. Velká centra v září skončí

Jako zajímavou novinku podle něj zoo připravila nedávno otevřenou expozici tuzemských hadů. V září zahájí noční prohlídky s vyspělými termokamerami a speciální program bude věnovaný 90. výročí od otevření zahrady.