ON-LINE reportáž ke koronaviru najdete ZDE.
Ničivé povodně v roce 2002 má zřejmě ještě mnoho čtenářů v paměti – tisíciletá voda kulminovala 14. srpna, téměř polovina areálu byla zatopena. Někde byla hladina i deset metrů nad zemí. Celkem 134 zvířat přírodní katastrofu nepřežilo.
Dojemný byl příběh lachtana Gastona, který uhynul po náročné plavbě o život až v Německu, přeživší hroch Slávek (ten bohužel uhynul v loňském roce) se stal symbolem této smutné události. Zoo Praha nyní plánuje projekty, jako je třeba stavba gorilího pavilonu, právě s ohledem na větší bezpečnost před velkou vodou.

„Ano, zejména v roce 2002 jsme ztratili mnoho zvířat a škody byly ohromné, ale tato současná krize ještě zdaleka není u konce,“ uvedl ve facebookovém příspěvku ředitel Bobek. Už čtvrtý týden je zoo pro veřejnost zavřená kvůli obavám ze šíření nakázy COVID-19 a následných vládních nařízeních.
Zoologické zahradě chybí příjmy ze vstupného. Už nyní je podle Bobka finanční ztráta deset milionů korun. „Budou dále významně narůstat. Přitom – jak jsem napsal již dříve – patrně nepůjde zoo otevřít ani brzy, ani naráz a pro vysoké počty navštěvníků. Očekávám proto letos ztrátu na našich příjmech v řádech desítek milionů korun – a kdo ví, jestli tato ztráta nepřevýší sto milionů korun,“ napsal šéf zoo.
Sbírka nebude
Magistrát jako výraz poděkování chystá po otevření areálu zdarma nabídnout vstup příslušníkům Integrovaného záchranného systému, tedy policistům, hasičům a zdravotníkům, kteří pomáhají v boji s koronavirem v první linii. Lidé už se podle Bobkových slov obracejí na vedení zoo s nabídkou přispět. „Speciální sbírku nebo předplatné vstupenek teď organizovat nechceme. Situace je nepříznivá pro všechny z nás…,“ odpovídá ředitel s díky a dodává, že lze si vybrat zvíře a to buď sponzorovat, či adoptovat.

Také ministerstvo životního prostředí vedené Richardem Brabcem (ANO) poskytne dle dřívějšího vyjádření zoologickým zahradám v rámci každoročního dotačního titulu „Příspěvek ZOO„ prostředky na nákup krmiva. Proplácení podpory obyvkle probíhá až v druhé polovině roku. Nyní ministerstvo peníze údajně uvolní „bezodkladně poté, co o to zoologická zahrada požádá“. Jenže jak se dál zamýšlí ředitel pražské zoo Bobek a srovnává koronavirou krizi s rokem 2002, až „pandemie odezní, nebudeme mít vyhráno“.
„Povodně sice zničily část areálu, ale současně byly impulzem pro netušený rozvoj zoo. Bohatá Praha si ho mohla dovolit. Je otázkou, nakolik bohaté budou jak Praha, tak Česká republika po skončení této krize. To se samozřejmě odrazí i na naší zoo. Nevylučuji, že naše síly i finance bude nezbytné směřovat k udržení nynějšího stavu zoologické zahrady. Jinými slovy je možné, že na další velkorysý rozvoj už nebude dost peněz,“ bojí se Bobek.
Pomoc školákům
Pracovní a vzdělávací listy nabídla Zoo Praha českým školám, aby jim aspoň částečně pomohla ve výuce za současných nesnadných podmínek. Listy vhodně doplňují probíranou látku v přírodopisu, biologii a příbuzných předmětech. Zoo Praha oslovila s nabídkou na 500 mateřských, základních a středních škol. O pracovní listy se během dvou dní přihlásily na tři desítky z nich a ozývají se další.
Smutné fanoušky a milovníky zvířat v těžkých časech alespoň částečně uspokojí jeho videa na YouTube. Kanál s názvem Krátce ze zoo si rychle získal zájem veřejnosti. Lidé tak díky tomu mohou vidět život zvířat alespoň přes obrazovku. Mnoho zaměstnanců pracuje z domova, chovatelé a veteřináři či údržbáři pracují na týmy, aby vzájemně nepřišli do styku a i v případě výskytu koronaviru mohla zoologická zahrada v Praze dál fungovat. „Musíme být připraveni na variantu, že nasazení pracovníků z jiných profesí bude možná mnohem širší a že budeme čelit ještě mnoha jiným komplikacím,“ dodává ředitel.
Zoo se v posledních dnech těšila z narození mláďat včetně slůněte. Svátek v pátek oslavil gorilí samec Richard. Ostatně tady jsou na roušky zvyklí, protože chovatelé k opicím se zakrytými dýchacími cestami chodí při každé chřipkové epidemii, neboť primáti jsou na takové infekční choroby náchylní podobně jako lidé.
Těžko říct, zda nyní obyvatelé pražské zoologické zahrady pociťují nějaké změny. Přírodní zákony na karanténu příliš nehledí. Na druhou stranu jak uvedl ředitel Bobek pro Blesk.cz: „Stejně jako návštěvníci sledují v zoo zvířata, tak i zvířata sledují je – a mnohdy to pro ně znamená určitou zábavu či rozptýlení.“
