„Rodiči jsou samec Taťka, samice Ambia a Bakaka. Celkem tak ve výběhu skotačí sedm lemurů,“ popisovala radostný vývoj v olomoucké skupině zooložka Jitka Vokurková.

Starší mládě přišlo na svět 5. března a jeho sourozenec 28. března. O víkendu si mláďata konečně mohou užít velmi příjemných teplot. Právě tyto poloopice teplo a slunce přímo milují. Zejména ráno je možné pozorovat, jak se s roztaženýma rukama a odhaleným břichem spokojeně vystavují hřejivým slunečním paprskům.

Dvojčata vyvolala v olomoucké rodince poloopic s typickým ocasem s výrazně černobílým proužkováním vítaný rozruch. U lemurů se totiž vše točí kolem mláďat. Hlavní slovo má přitom nejzkušenější samice.

Olomoucká zoo chovala nejznámější zástupce madagarských poloopic v letech 1990 až 1993, konkrétně pár ze Zoo Lešná. Tato zvířata se však nikdy nemnožila. Zlomový se stal až rok 2012, kdy došlo k otevření chovného centra. V dubnu ze Zoo Ostrava přicestovaly tři samice - Menatra, Tonga a Ambia. Na samce Samba ze Zoo Opole si musely počkat do června.

Tři desítky mláďat

„Král Jelimán, byť byl z počátku spíše Jelimánem než králem, ale nakonec pochopil, co se od něj očekává, překonal jazykovou bariéru, oplodnil všechny samice současně a následující rok se olomoucká zoo dočkala prvních třech mláďat,“ líčila mluvčí zoo Iveta Gronská. „Od té doby se lemuři pravidelně rozmnožují a k dnešnímu dni se narodilo celkem 32 mláďat,“ shrnula úspěchy.