Do základní přípravy se zapojilo také sto budoucích profesionálních vojáků. „Absolvovali intenzivně a za přetrvávajících mimořádných opatření základy vojenských znalostí a dovedností. Vedli je vyškovští instruktoři,“ zmínila mluvčí vojenské akademie Monika Nováková.

Karolína v akci
Jazyková lektorka zvládla testy k výsadkářům. Jako druhá žena v historii

Účastníci kurzu se vypořádali i s nástupem zimy v podobě intenzivního sněžení a mrazu. Mimo jiné zamířili také do výcvikového prostoru, kde se zdokonalovali při práci v terénu. Součástí komplexního polního výcviku byly například přesuny s fiktivně zraněnými na provizorních nosítkách, kdy úkoly i přes nepřízeň počasí úspěšně zvládli. Důležitou fází výcviku byl také dril na střelnici nebo překážková dráha.

Náročná výzva 

K výcviku nastoupili budoucí profesionálové i vojáci aktivních záloh už na začátku měsíce. Ve Vyškově přitom školí také instruktory pro další útvary armády v republice, kteří museli v závěru jejich vlastního listopadového kurzu prokázat své schopnosti i dovednosti.

Výběrové řízení k chrudimským výsadkářům
OBRAZEM: Nábor k výsadkářům? Dril a pořádná čistka. Z 50 uchazečů už odpadlo 30

„S touto náročnou výzvou se většina posluchačů úspěšně poprala a útvarům jsme tak mohli předat patnáct certifikovaných nových instruktorů střelecké přípravy. Novinkou tohoto turnusu bylo vyhodnocení nejlepšího absolventa kurzu, kterým se stal rotný s iniciály M. K. ze 72. mechanizovaného praporu z Přáslavic v Olomouckém kraji,“ prozradila Nováková.