Zpráva z laboratoře přinesla všem velkou úlevu. Ta ovšem trvala jen pár hodin. V noci udeřily bleskové povodně.

„Mám skvělou zprávu! Všichni deváťáci jsou negativní,“ radovala se jejich třídní Taťána Šlešková.

Sedmnáct žáků, kteří během konzultačních hodin byli v kontaktu s nakaženým pedagogem, a jejich rodiče si konečně mohli oddychnout. Na odběrech byli žáci o víkendu a někteří přitom čekali na výsledek kontrolního testu dlouho do nedělního večera.

Úleva v rodinách netrvala dlouho. Před půlnoci udeřily na Uničovsku bleskové povodně. Někteří žáci společně s rodiči zachraňovali, co se dalo.

„Jedna žákyně, její rodina, byli vyplaveni. Maminka ji poslala v jedenáct hodin do postele, aby před přijímačkami neprobděla celou noc. Ráno už ale byla na nohou,“ naznačovala kantorka drama rodiny z Dlouhé Loučky, kde voda kulminovala po jedné hodině v noci.

Břevenec, 8. června 2020 ráno. Následky bleskové povodně
Povodeň na Uničovsku: jedna žena zemřela, po další se pátrá

Na střední školu, kam se žákyně hlásila, v pondělí ráno přesto dorazila.

„Smekám před nimi, co museli absolvovat v posledních dnech a hodinách. Věřím, že to zvládla dobře,“ přála si třídní učitelka Šlešková.

Se žáky má na úterní dopoledne naplánovaný třídnický videohovor.

„Řekneme si, jak to všechno proběhlo. Držela jsem jim moc palce,“ svěřila se kantorka, když se v pondělí dopoledne vrátila z Fakultní nemocnice Olomouc z kontrolního odběru na Covid-19.

Sama v tu chvíli s jistotou nevěděla, jestli je, nebo není covid negativní. První test měla, stejně jako žáci, negativní.

„Snad i já dopadnu dobře,“ poznamenala.

Testování na koronavirus. Ilustrační foto
V kraji přibylo 34 nakažených koronavirem, žáci v Uničově jsou negativní

Učitélé doma odstraňují škody

Bleskové povodně na Uničovsku zkomplikovali i provoz ZŠ Haškova, kde týden žili v nejistotě, kolik žáků a zaměstnanců může mít koronavirovou nákazu.

„Nahoře mi zůstaly tři učitelky a jedna asistenta pedagoga, za které se podařilo najít náhradu, aby výuka na prvním stupni mohla pokračovat,“ popisoval v pondělí dopoledne ředitel Svatopluk Vlk.

„Odstraňují doma škody,“ doplnil k zaměstnancům dojíždějícím z povodní zasažených lokalit.

Výuka na 2. stupni bude podle ředitele zřejmě pokračovat distanční formou.

„Na 95 procent druhý stupeň neotevřeme ani příští týden. Uděláme konzultační hodiny spojené s předáním vysvědčení,“ sdělil Vlk.

„Tím, že do koronaviru ještě přišly bleskové povodně, už nemáme dostatek učitelů. Distanční výuka je však za dané situace mnohem efektivnější, než kdyby děti musely jezdit do školy,“ uzavřel.

Šumvald, 8. června 2020 ráno. Následky bleskové povodně
Zaplavený Šumvald: řeka ucpaná auty, domy plné vody a bahna