„Do Vánoc jsem zatím nechala udělat zhruba 450 lepených knížek, ty už jsou téměř vyprodané. Zařizuji ještě knihy ve vázané vazbě, které ale budou připravené snad už někdy v lednu. Na svém webu mám také elektronickou verzi a audioknihu, kterou jsem sama namluvila. Není to žádná profesionální nahrávka, ale dala jsem ji volně ke stažení,“ říká Ruská.

Doufá, že vázanou knihu dostane do čtrnácti dní k prodeji také v knihkupectvích. „Zatím je objednání možné na webu www.rozlet.net. Prodávala se také u Hlásenských ve Slavkově u Brna nebo v prodejně potravin ve Vážanech nad Litavou,“ vyjmenovává.

Bývalý domek zahradníka ve Vyškově.
V domě zahradníka bude zázemí pro kulturu, hledají podnikatele do občerstvení

V knize vidí vyšší smysl. „Nenapsala jsem ji proto, abych na ní vydělala, ale proto, abych třeba pomohla jiným lidem. Za dobu od nehody se hodně v mém životě změnilo, ale nejvíc životních změn měl pro mě připravený právě rok 2021. Kdybych vše nezažila na "vlastní kůži", tak tomu snad ani neuvěřím. O tom ale bude moje druhá kniha, na které už pracuji,“ prozrazuje.

Nehoda zastihla Martinu Ruskou při návratu z vyučovacího dne na vysoké škole. „Na dálnici do mě narazil automobil, jehož řidič měl mikrospánek. Můj vůz se nárazem odrazil na svodidla, kde se přetočil na střechu a potom spadl na silniční břeh dálničního přivaděče. Právě tímto okamžikem se začala psát nová kapitola mého života,“ vzpomíná.

Vandalismus. Ilustrační foto.
Řádění v ulicích: Ivanovické trápí chování dětských vandalů. Kde nejčastěji?

Čtenáři se dozví, jak se autorka zvládala postupně vrátit do běžného života. „Utrpěla jsem přitom mnohočetná zranění, byla v umělém spánku, pak se znovu učila chodit a používat jen jednu ruku, kde jsem měla a stále mám omezenou hybnost. Nechci ze sebe dělat lepšího člověka. Jsem stejná, jako všichni lidé. Mám však to štěstí, že jsem byla vychovaná ve víře, pokřtěná a tudíž jsem se měla o co opřít,“ vysvětluje Ruská.

Kniha má celkem 145 stran za s ohledem na náklady symbolickou cenu 111 korun. Elektronická verze je dostupná za padesát, zatímco tištěnou knihu, E-knihu a audio knihu v jedno i s věnováním získají zájemci za 175.