V bolestech a s opuchlou tváří obvolával nedávno zubaře v regionu i Marek Svoboda. „Svému lékaři jsem se nemohl dovolat, při osobní návštěvě jsem viděl jen ceduli na dveřích, že je ordinace zrušena. Jinde mě nechtěli vzít s tím, že mají plnou kapacitu. Cpal jsem se prášky proti bolesti a sháněl dál. Nakonec se mi ozval jeden lékař zpět, že mi pomůže,“ svěřil se s trablemi muž.

Starosti si už dělá také Ivana Petrásková. „Máme přestárlou zubařku, chodíme k ní celá rodina. Jen doufám, že až přestane ordinovat, tak za ni najdeme náhradu. Ale co slyším kolem sebe, není to vůbec snadné. Problém je ve Znojmě i s praktiky pro dospělé,“ popsala žena.

V Česku nyní působí přes devět tisíc zubních lékařů.
Češi marně shánějí zubaře. Na ošetření jezdí lidé i přes sto kilometrů daleko

Nedostatek praktických lékařů se snaží Znojemští řešit pomocí lákavých finančních dotací. Peníze na rekonstrukci nebo vybavení ordinací schválili představitelé radnice už koncem roku. Zájemci mohou získat až tři čtvrtě milionu korun. Zubaři teď nově až jeden milion. Novou podporu schválili zastupitelé na posledním zasedání.

„O dotaci mohou od půlky května požádat lékaři v oboru zubní lékařství a ambulantní specialisté s oprávněním k poskytování zdravotních služeb. Podmínkou bude zahájení provozu v letošním roce, případně v listopadu či prosinci předchozího roku. Výše dotace může být padesát tisíc až jeden milion korun, finanční spoluúčast žadatele není vyžadována,“ sdělil starosta Znojma Jakub Malačka. Příjemce dotace se však musí zavázat, že ordinaci bude provozovat po dobu pěti let.

Velmi těžké hledání 

Najít nového praktika či zubaře je stále větší problém. „Lékaři stárnou a najít jejich nástupce je velmi těžké. Pevně věřím, že tato finanční motivace pomůže a nové lékaře tak do Znojma přilákáme,“ doufá v úspěch i lékař a současně místostarosta Pavel Jajtner.

Znojemští mají pro lékaře připravené i prostory v městských bytech. Stejně jako třeba v Hevlíně či Hrušovanech nad Jevišovkou, kde se také potýkají s jejich nedostatkem.

Finanční podpora Znojma je ale výjimečná, částečně tak přebírá na svá bedra úkol státu a zdravotních pojišťoven. Právě ty mají podle radního pro zdravotnictví Jihomoravského kraje Jiřího Kasala dle zákona lékařskou péči zajišťovat. „Spolupracujeme ale se všemi pojišťovnami na výběrových řízeních. Své kompetence však můžeme uplatnit především v personálním zabezpečení příspěvkových organizacích Jihomoravského kraje,“ vyjádřil se pro Deník Rovnost.

Používat další náčiní, jako je posilovací kruh nebo činky, je možné. I malé závaží je ale ve spojení s elektřinou silná zátěž.
Bolí to, ale svaly rostou. Cvičení s „elektrošoky“ se stává hitem fitness

Největší Všeobecná zdravotní pojišťovna se prostřednictvím tiskového mluvčího Milana Řepky nechala slyšet, že pro zajištění dostupnosti primární péče, včetně stomatologie využívá všech dostupných a zákonných možností. Stejně tak reagovala Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra. „V případě žádosti o smluvní vztah uzavíráme všechny smlouvy. Avšak žadatelů není mnoho, na vyhlášená výběrová řízení se například nepřihlásí ani jeden uchazeč,“ reagovala Hana Kadečková, mluvčí pojišťovny.

Složitá byrokracie 

Přísunu nových lékařů do obcí a měst podle mnohých komplikuje také složitá byrokracie například při zdlouhavém získávání atestů mladých lékařů. „Ani zřídit ordinaci není jednoduché, je k tomu potřeba souhlas kraje a dalších institucí,“ potvrdil Jakub Malačka.

Podle něj potřebuje Znojmo rozšířit síť zubařů také kvůli početným klientům z Rakouska. „Kvůli dostupnosti jich k nám jezdí obrovský počet, zdravotní pojišťovny ale proplácí výkony jen našim občanům,“ poznamenal.

Pokrmy s jarním plevelem vypadají i chutnají skvěle
Za vitaminy nemusíte utrácet majlant. Na nohy vás postaví i obyčejný plevel

Nedostatkem lékařů se zabývají i na ministerstvu zdravotnictví. „S ohledem na významné stárnutí populace lékařů jsme společně s resortem školství připravili jedenáctiletý akční plán na navýšení počtu mediků a učitelů na lékařských fakultách. Do roku 2029 tak budou lékařské fakulty podpořeny částkou téměř sedm miliard korun, což jim umožní zvýšit kapacity o patnáct procent a zároveň zvýšit platy učitelům,“ uvedla mluvčí ministerstva Martina Čovbanová.