S vedrem se potýkají i v liberecké zoologické zahradě, kde zatím ale nemusí přistupovat k žádným speciálním opatřením, která by omezila chod zoo. „Všichni naši chovaní jedinci zatím zvládají teplé počasí bez větších komplikací. Nicméně stejně jako lidé mohou být zvířata přes den méně aktivní,“ upřesnila tisková mluvčí zoo Barbara Tesařová.

V krajních možnostech lze zvířata zavřít do jejich vnitřních pavilonů nebo ubikací, k tomuto kroku ale zatím nemuseli přistoupit. Zoologická zahrada funguje v běžném režimu jak pro zvířata, tak pro návštěvníky. „Všechna zvířata mají neustálý přístup k pitné vodě a většina z nich jako například sloni, tapíři, mravenečníci, tygři, draví ptáci mají ve výbězích i své bazénky, kde se můžou v případě zájmu osvěžit,“ dodala mluvčí. Klade se důraz na pravidelný pitný režim. 

Větší péči v liberecké zoo vyžadují kontaktní zvířata, jako třeba lachtani. „Vlivem slunečních paprsků se voda v bazénu rychleji kazí. Bazén tak čistíme a měníme minimálně jednou týdně,“ upřesnil hlavní ošetřovatel a chovatel lachtanů Petr Honc. Devítiletý samec Hugo, desetiletá samice Mano a tříletá Amálka si proto nemusí dělat starosti s horkým počasím a mohou dovádět ve vyčištěném bazénu.

Prudké slunce nedělá moc dobře ani slonům, kteří jako psi nemají potní žlázy. „U nás mají slonice Rání a Bala k dispozici venkovní a vnitřní bazén, kde se mohou smočit,“ popsal možnosti ochlazení ošetřovatel Václav Aschenbrenner. Tropické teploty nejhůře snáší chladnomilná zvířata, mezi která patří v liberecké zoo například sobi karelští. Naštěstí se jejich výběh nachází celý ve stínu, tudíž nejsou vystavení přímému slunci.

Problém má zoo s vodou. Z důvodu nedostatku vody v jezírku i v okolních vodních tocích musí pro napouštění bazénů, na napájení a umývání zvířat, mytí expozic či zalévání rostlin částečně brát i pitnou vodu, což je jak neekologické, tak i neekonomické. „Z tohoto jsme podali žádost do evropského projektu. Pokud s dotací uspějeme, mohli bychom užitkovou vodu používat v areálu opakovaně,“ svěřila se Tesařová.

Vlna veder se též odrazila na návštěvnosti. Pro návštěvu zoo je nejvhodnější počasí kolem 20 stupňů Celsia, ideálně pod mrakem. Lidé dávají aktuálně přednost pobytu u vody. „Ve srovnání s loňskými roky je celková návštěvnost zatím srovnatelná či lehce nadprůměrná, ale rozhodující budou právě tyto letní měsíce a prázdniny,“ uzavřela Barbara Tesařová.