Když se v brněnské zoo narodila malá lední medvědice Noria, stala se okamžitě miláčkem mnoha lidí. Všechny je zasáhla těsně před Vánocemi zpráva, že se Noria s Brnem letos rozloučí. „Ty dva roky tak rychle utekly, bude nám smutno. Ať dělá v novém domově jen samou radost, hlavně ať je tam spokojená,“ napsala na sociální síti v reakci na zprávu třeba Růžena Křížová. Přesuny zvířat mezi zoologickými zahradami jsou běžné, Noria se zařadí mezi desítky dalších zvířat z Brna, které jsou po celém světě.

O přesunu zvířete rozhoduje buď kurátor chovu, nebo koordinátor mezinárodních programů. Zvířata z Brna odcházejí většinou kvůli možnosti plodit potomky. „Pokud totiž máme v Brně sestavené mateřské stádo nebo rodičovský pár, tak jejich potomci nemohou zůstat v zoo a mít vlastní mláďata,“ vysvětlila kurátorka chovu savců Dorota Gremlicová.

V zahraničí tak žije spousta zvířecích potomků původně obyvatel brněnské zahrady, naposledy se na Ukrajině stal otcem lední medvěd Nanuk.

Přesun kromě množství papírování znamená taky přípravu zvířat na cestu. „Inteligentní zvířata nebo taková, která jsou navázána na chovatele si musí transport natrénovat. Učíme je nastupovat do bedny, být v ní zavřené. Pro řadu z nich je to mnohem menší trauma, než když je uspí veterinář. Tehdy se totiž najednou vzbudí v úplně neznámém prostředí,“ zmínila kurátorka.

Trénink před cestou do německého Rostocku má i Noria a prodělal ho také lví pár Lolek a Kivu, který do Brna letos přijel. Transport lvů byl pro chovatele jedním z letošních nejnáročnějších. „Ne byl tak složitý, ale byl nejsledovanější,“ podotkl mluvčí zoo Michal Vaňáč.

Nejen pro návštěvníky, ale i pro chovatele je loučení s oblíbenými zvířaty často těžké. „Pro nás bylo za poslední rok nejbolestnější loučení se samicí tapíra Neny. Chovatelé s ní rádi pracovali, ráda si přišla pro pamlsek a chovatele vždycky vítala. Takže když se blížil její odjezd, byli z toho všichni smutní. A samozřejmě sledujeme, jestli se jí v jejím novém domově, lotyšské Rige, dobře daří,“ řekla Gremlicová.

Zvířata z brněnské zoo letos nebudou jen odjíždět. „Má přijet dost nových druhů. Zakládáme první stádo pro plánovaný expoziční celek Himálaj. Na jaře přijedou do brněnské zoo tahři himálajští,“ uvedla Gremlicová.