Pro návštěvníky byl připravený program, například v podobě ukázek masáží nevidomými maséry a prezentací speciálních kompenzačních pomůcek v centrální půjčovně - simulační brýle, pexesa pro nevidomé, hmatový chodník a další.

„Zájemci se také mohli stát na chvíli knihovníkem a vyzkoušet si vše spojené s půjčováním časopisů a zvukových knih, čehož využili například žáci vsetínské Základní školy Trávníky. Průvodce celým dnem dělal také asistenční pes Bernard,“ doplnila Kateřina Janošková z Masarykovy veřejné knihovny.

Program oslav zpestřil komponovaný pořad v podání vsetínských knihovnic za hudebního doprovodu seskupení Karpatrio, který byl věnovaný valašskému básníkovi Ladislavu Nezdařilovi.

Ilustrační foto
Na zimu jsme připraveni, hlásí města. Na údržbu počítají s více penězi

Zvuková knihovna pro slabozraké a nevidomé je dlouhodobě propojena se Sjednocenou organizaci nevidomých a slabozrakých (SONS) a tyto dvě organizace spolu významně spolupracují.

„Velmi si partnerství se vsetínskou knihovnou vážíme. Není mnoho knihoven a měst v republice, kde by vzájemná spolupráce takto fungovala. Knihovna ve Vsetíně slouží jako komunitní centrum a zázemí pro široké spektrum uživatelů s různými specifickými potřebami a jsme za to velmi rádi,“ řekla vedoucí vsetínské odbočky SONS Dagmar Filgasová.

Zvuková knihovna vznikla v roce 1992 v klubovně dětské půjčovny ve Vsetíně-Trávníkách. V současné době sídlí v centrální budově na Dolním náměstí. Svým čtenářům nabízí široký výběr zvukových knih od pohádek, přes detektivky, ženské romány až po klasiku. Zvukové knihy jsou nahrané na CD nebo v MP3 formátu a přehrát je lze pomocí CD nebo MP3 přehrávače, ale také na počítači, v mobilu nebo na tabletu.

Vánoční výzdoba v Rožnově pod Radhoštěm - vánoční strom na Masarykově náměstí
Vánoční stromy začnou rozsvěcovat koncem listopadu, nejdříve v Rožnově

Knihovna dále půjčuje knihy v Braillově písmu, hmatové hry a další pomůcky. Pořádá besedy a akce na nejrůznější témata, samozřejmostí je poskytnutí internetu pro veřejnost a kopírování.

„Knihovna je dobré místo pro život pro kohokoliv. Ať už zdravotní znevýhodnění má nebo ne. Jsem velmi ráda, že vsetínská zvuková knihovna pomáhá již tři desítky let slabozrakým a nevidomým lidem ‚vidět‘ jiným, ale o to potřebnějším způsobem,“ uzavřela ředitelka Masarykovy veřejné knihovny ve Vsetíně Daniela Divínová.